Zmiana czasu 2022. Aż 80 proc. Polaków nie chce "przestawiać zegarków" [SONDAŻ]

Niedługo znów przestawimy wskazówki zegarów. Tymczasem prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu - wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia Zet. Zdecydowanie przeciwna temu jest prawie połowa ankietowanych.

Na pytanie, "Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?", aż 47,2 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak". Kolejne 29,8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej tak". Przeciwnego zdania jest niespełna 14 proc. badanych. Zdecydowanie przeciwko odejściu od zmian czasu opowiada się zaledwie 9,1 proc. ankietowanych, a 4,8 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie". Pozostałe 9,1 proc. uczestników sondażu "nie ma zdania".

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia Zet przeprowadzono w dniach 21-22 października 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sondaż KE: Aż 84 proc. badanych chciało likwidacji zmiany czasu

Takie samo pytanie o zmianę czasu aż 4,6 mln badanych zadała w 2018 r. Komisja Europejska. Przytłaczająca większość z nich - 84 proc. - była za zniesieniem zmian.

Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiany czasu nie odpowiadają aż 78,3 proc. Polaków. Większość respondentów - 74 proc. - odpowiedziała, że jeśli w Polsce miałby obowiązywać jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na zimowy 2022. Czy będzie to już ostatnia zmiana?

Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00, czyli pośpimy o godzinę dłużej.

Wygląda na to, że zwolennicy likwidacji zmiany czasu będą musieli jeszcze zaczekać. Parlament Europejski zapowiadał w 2019 r., że w 2021 ostatni raz "przestawimy zegarki", ale ze względu na pandemię sprawa została odłożona.

- Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe pięć lat, czyli do 2026 r. - wyjaśniała przed rokiem Olga Semeniuk, wiceszefowa MRiT. - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - podkreśliła. Więcej szczegółów w tym artykule:

Więcej o: