Zaćmienie Słońca w Polsce już we wtorek. Jak i kiedy obserwować? Czekaliśmy na to 7 lat [MAPA]

Już we wtorek 25 października będzie można obserwować zaćmienie Słońca. W Polsce Księżyc zasłoni maksymalnie 46 proc. tarczy gwiazdy. Jak przygotować się do obserwacji, by było to bezpieczne dla naszego wzroku?

Zaćmienie Słońca, które będzie mieć miejsce we wtorek 25 października, będzie widoczne także z Polski. Chociaż nie będzie to zaćmienie całkowite, to mieszkańcy północo-wschodnich regionów naszego kraju zobaczą tarczę gwiazdy zasłoniętą przez Księżyc w 46 proc. - będzie to najgłębsze częściowe zaćmienie Słońca w naszym kraju od siedmiu lat. W pozostałej części Polski także będzie można obserwować to zjawisko.

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

Zaćmienie Słońca 2022 - kiedy pojawi się na niebie?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne we wtorek  25 października w całej Polsce. Zacznie się około godziny 11:10, a zakończy o godzinie mniej więcej 13:24. Maksymalna faza tego zjawiska przypadnie około godziny 12:17.

Zaćmienie Słońca 2022 - jak je obserwować?

Na początku warto przypomnieć, że zaćmienia Słońca nie możemy obserwować gołym okiem. Słońce jest bowiem 400 tysięcy razy jaśniejsze od Księżyca i nawet częściowe zasłonięcie tarczy może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami dla naszego wzroku.

  • Nie można używać przyrządów optycznych, które nie są odpowiednio przystosowane - szkła obiektywu aparatu, lornetki czy teleskopu zbierają więcej światła, niż jest w stanie przeprocesować to ludzkie oko. Spojrzenie na Słońce przez lornetkę może skutkować trwałym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku.
  • Jak napisał to Bartłomiej Pawlak z Next.gazeta.pl, w obserwowaniu zaćmienia Słońca nie warto stosować też starych metod, takich jak patrzenie przez kliszę fotograficzną czy przyciemnioną nieco szybę.
  • Domowe filtry, których instrukcje można znaleźć w internecie, blokują co prawda promieniowanie światła widzialnego, ale nie blokują promieniowania ultrafioletowego i podczerwieni, która szkodzi naszym oczom.

Orionidy. Zdjęcie ilustracyjneNoc spadających gwiazd. Na niebie nad Polską pojawią się Orionidy

Jak więc oglądać zaćmienie Słońca, żeby było bezpiecznie? W sklepach astronomicznych za kilka-kilkanaście złotych można kupić okulary z filtrem lub folią ND5, która blokuje ponad 99 proc. światła. Kilkanaście złotych kosztuje też kawałek folii ND5, którą można założyć na ramkę z kartonu lub szczelnie okryć nim obiektywy - lornetki czy teleskopu. 

Zaćmienie słońca - zdjęcie ilustracyjneZaćmienie Słońca w Polsce już niebawem. Czy pogoda będzie sprzyjać?

Jeśli nie mamy folii ND5, to możemy skierować lornetkę w stronę Słońca, a odbicie rzutować na kartkę papieru, na której powinien pojawić się obraz zaćmienia.

Od 11:00 na Facebooku będzie prowadzona też transmisja z zaćmienia w Polsce.

Więcej o: