Lasy Państwowe. Powołano specjalny zespół duszpasterski. Zadba o postawy etyczno-moralne i integrację

O kształtowanie postaw etyczno-moralnych i integrację w Lasach Państwowych ma zadbać specjalny zespół duszpasterski - poinformowała w piątek białostocka "Gazeta Wyborcza". Zarządzenie w tej sprawie opublikował na Twitterze poseł PO Krzysztof Brejza. I chociaż niektórym trudno w nie uwierzyć, to faktycznie zespół miał działać już od sześciu lat.

O zespole duszpasterskim, który ma dbać o postawy etyczno-moralne i integrację pracowników Lasów Państwowych pierwsza pisała białostocka "Gazeta Wyborcza". "To się nie dzieje... Nawet nie wiadomo jak to skomentować" - napisała na Twitterze Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Lasy państwowe. Duszpasterze zadbają o "kreowanie postaw etyczno-moralnych"

"Ujawnię Państwu oryginał zarządzenia Dyrektora Lasów Państwowych, który stworzył 'Zespół duszpasterski ws. kształtowania postaw etyczno-moralnych i integracji pracowników' Lasów Państwowych" - napisał na Twitterze Krzysztof Brejza.

W dokumencie czytamy, że kandydatów do zespołu mogą wskazywać "kościoły i inne związki wyznaniowe o uregulowanym statusie prawnym". Zarządzenie dyrektora Lasów Państwowych w tej sprawie powstało 13 października. Członków zespołu ma powoływać Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

- Zarządzenie, mimo formalnych sformułowań we wstępie dokumentu, nie tworzy Zespołu Duszpasterskiego, tylko reguluje jego funkcjonowanie. Zespół istnieje bowiem od 2016 r. - wyjaśnił w odpowiedzi na pytania Wyborczej Rafał Zubkowicz, kierownik zespołu rzecznika prasowego wydziału komunikacji społecznej DGLP.

Duszpasterze w Lasach Państwowych. Czym mają się zajmować?

Zarządzenie na temat zespołu duszpasterskiego ws. kształtowania postaw etyczno-moralnych wśród pracowników Lasów Państwowych oraz integracją ich pracowników wzbudziło konsternacje wśród internautów. Okazuje się jednak, że taki zespół już działa od 2016 roku. Teraz tylko uregulowano jego funkcjonowanie.

Czym mają się zajmować duszpasterze w Lasach Państwowych? Z oświadczenia przekazanego "Wyborczej" wynika, że zespół będzie się zajmować organizacją szkoleń, udzielaniem wsparcia duchowego, udziałem w nardach i spotkaniach organizowanych przez LP, ale także "innymi działaniami przyczyniającymi się do kształtowania właściwych postaw etyczno-moralnych związanych z celami działalności i misją Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".

Rzecznik DGLP zaznaczał, że kapelani nie będą zatrudniani przez Lasy Państwowe.

- Lasy Państwowe nie zatrudniają kapelanów, nigdy nie było takiego stanowiska - przekazał Rafał Zubkowicz

Dziennikarze "Wyborczej" przypominają jednak, że kapelan ks. Duszkiewicz był zatrudniony w RDLP Białystok. Utworzono dla niego etat doradcy podlaskich leśników. Pracę miał wykonywać na odległość, a jego zarobki pozostają niejawne. 

********

Więcej o: