W Polsce możemy cieszyć się aktualnie piękną złotą jesienią, część osób myślami jest już jednak przy zimie. Czas biegnie nieubłaganie i z łatwością można przeoczyć pewne daty. Przedstawiamy więc kilka najważniejszych, o których warto pamiętać w najbliższym czasie.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy jest niezmienny, co roku przypada na 22 grudnia. Data zimy astronomicznej jest już jednak ruchoma - rozpoczyna się wraz z przesileniem zimowym i trwa aż do równonocy wiosennej, czyli od 21-22 grudnia do 20-21 marca. W tym roku początek zimy astronomicznej przypada na środę 21 grudnia. Podobnie będzie w przyszłym roku - zima astronomiczna rozpocznie się 21 grudnia 2023 roku.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak pisaliśmy wyżej, początek zimy astronomicznej ma związek z przesileniem zimowym, a to wypada w tym roku 21 grudnia. To właśnie wtedy w naszej części globu ma miejsce najkrótszy dzień roku - w Polsce będzie trwał on wówczas średnio siedem godzin i 40 minut. Oznacza to, że wschodu słońca możemy spodziewać się koło godziny 7 rano, zachodu natomiast koło godziny 15 - choć zależnie od regionu godziny te mogą się nieznacznie różnić.
Wraz z równonocą wiosenną kończy się zima. To właśnie wtedy ma miejsce zrównanie długości dnia i nocy. Tymczasem już niedługo będziemy przestawiać zegarki - w nocy z 29 na 30 października przesuniemy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00.