Racibory. Działacze PiS z pompą oddali do użytku dworzec, "ale nie jest połączony z torami"

W Raciborach (woj. podlaskie) przedstawiciele PKP i działacze PiS w poniedziałek z wielką pompą oddali do użytku nowy dworzec kolejowy. - Są ławki, zegary, stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów - wymieniali z dumą podczas inauguracji. Nie ma jednak najważniejszego - torów.

Dworzec w Raciborach (woj. podlaskie) został otwarty i oddany do użytku 17 września. Na uroczystej inauguracji nie zabrakło lokalnego wójta Józefa Zajkowskiego i senatora PiS Jacka Boguckiego. - Są ławki, zegary, stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów. Na elektronicznych tablicach wyświetlane są informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów. W budynku jest też toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówili przedstawiciele PKP i działacze partii rządzącej. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że dworzec... nie jest jeszcze połączony z torami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Racibory. Budowa wyniosła 3,7 mln zł. "W godnych warunkach można poczekać na pociąg"

Budowa dworca kosztowała 3,7 mln zł. Jest to dziewiąta taka inwestycja w województwie podlaskim zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Została ona dofinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przy okazji oddawania jej do użytku politycy związani z partią rządzącą nie szczędzili słów zachwytu, które przytoczyła "Gazeta Wyborcza".

 - Jeszcze nie tak dawno zamykano dworce w takich miejscowościach jak Nowe Racibory. Dzięki takim inwestycjom miejscowa ludność zyska komfort podróżowania podobny do krajów Europy Zachodniej - mówił starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

- 20 lat walczyliśmy z poprzednimi władzami, żeby to połączenie przywrócić. Cieszymy się, że wykluczenie komunikacyjne jest zmniejszane - stwierdził wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski, przypominając o zamknięciu w 2000 r. linii kolejowej Łapy - Ostrołęka.

- Cieszę się, że takie miejscowości odzyskują dworce, które na trasie Warszawa - Białystok przez ostatnie lata były zamykane. W gminie Sokoły walczyliśmy o kolej. Udało się nam wygrać. Dzięki inwestycji Rail Baltica pociągi regionalnie szybciej przewiozą podróżnych do celu. Komunikacja kolejowa staje się coraz bardziej dostępna - kontynuował podlaski senator i były wiceminister rolnictwa, Jacek Bogucki, dodając, że "to naprawdę wielka radość dla mieszkańców, że w dobrych, godnych warunkach będą mogli poczekać tu na pociąg". 

Uroczyste otwarcie drogi łączącej miejscowości Guty i KokoszkiUroczyste otwarcie odcinka drogi. Ponad 20 osób do przecinania wstęgi

Wiceprezydent Białegostoku: "Dworzec nie jest jeszcze połączony z torami"

Okazuje się, że na "oczekiwaniach na pociąg" korzystanie z inwestycji się na razie kończy. Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, wkrótce po uroczystym otwarciu poinformował, że "dworzec nie jest jeszcze połączony z torami" i "nie można przyjechać i odjechać z niego pociągiem".

W odpowiedzi aktywista z Suwałk Piotr Wasilewski zarzucił politykowi tworzenie fake newsów. "Wiceprezydent Białegostoku R.Rudnicki (PO) podał fałszywe info, że z otwartego dziś dworca w Raciborach nie odjeżdża żaden pociąg. Fake newsa podał dalej szef klubu PO B. Budka. Tymczasem dziś i jutro z dworca odjeżdża kilkanaście pociągów - o 4:59 i 6:17 do… Białegostoku" - skomentował na Twitterze.

Pociągi zatrzymują się przy starym dworcu. Komunikat PKP

Owszem, w rozkładzie jazdy PKP są liczne połączenia z i do miejscowości Racibory. Jednak, jak zwracają uwagę mieszkańcy, pociągi ze względu na trwającą budowę torów, zatrzymują się przy starym dworcu, a nie nowej inwestycji. We wtorek (18 października) komunikat w tej sprawie wydali przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych.

"Nowy dworzec Racibory został zlokalizowany w pewnej odległości od 'starych peronów' i 'starego dworca', co wynika z tego, że w ramach modernizacji prowadzonej przez PKP PLK linii perony będą przesunięte na wysokość nowego dworca. Obydwie inwestycje są wobec siebie komplementarne. Do czasu zakończenia inwestycji do 'starych peronów' prowadzi dojście tymczasowe" - przytacza komunikat portal bialystokonline.pl.

Nowy szalet miejski w BiałymstokuBiałystok. W Parku Planty stanął szalet. "Za taką kwotę buduje się domy"

Więcej o: