Z sondażu United Surveys, przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, wynika, że coraz więcej Polaków nie decyduje się na posiadanie dziecka. Powodem tej niechęci ma być wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat, który zakazał aborcji z przesłanek embriopatologicznych, czyli gdy dziecko jest ciężko i nieodwracalnie chore, a nawet gdy umrze chwilę po porodzie.
Respondenci zostali zapytani o to, czy decyzja TK z 22 października 2020 roku i wynikające z niej ograniczenia miały wpływ na podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci. Ponad połowa badanych odpowiedziała twierdząco, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zmniejszył chęć powiększania rodziny. Jest to wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu do badania z 2021 roku.
Wzrost obaw uwidacznia się zwłaszcza w przypadku kobiet. W 2022 roku aż 67 proc. badanych respondentek uznało, że nie mają chęci rodzić dzieci. W 2021 roku taką odpowiedź wybrało 57 proc. ankietowanych. Wśród mężczyzn jest to około 35 proc. - niechęć do posiadania dzieci utrzymuje się na tym samym poziomie, co rok temu. O 10 pkt proc. spadła natomiast liczba osób, dla których wyrok TK w ogóle nie przełożył się na rodzinne decyzje.
Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.
Z sondażu widać też, że rośnie liczba zwolenników liberalizacji prawa (z 36,5 proc. w 2021 roku do 42 proc. w 2022 roku) w porównaniu ze wcześniejszym tzw. "kompromisem aborcyjnym" z 1993 roku, który dopuszczał aborcję w przypadku wystąpienia jednej z trzech przesłanek:
Z drugiej strony wśród respondentów widać też dużą radykalizację postaw. W 2022 roku dwukrotnie wzrósł odsetek zwolenników zaostrzenia obecnego prawa z 2,7 proc. do 7 proc. Sondaż pokazuje, że najbardziej radykalni są mężczyźni i starsze pokolenie. Za liberalizacją są natomiast młodzi.
Przy pytaniu, czy przerywanie ciąży powinno być możliwe, jeżeli urodzenie dziecka miałoby zagrażać życiu matki, 92 proc. kobiet i już tylko 76 proc. mężczyzn są "za". W sytuacji zagrożenia zdrowia matki za możliwością aborcji opowiada się 76 proc. kobiet i tylko 61 proc. mężczyzn.
"Tygodnik Przegląd" zebrał kilka sondaży na temat aborcji z ostatnich lat. I tak:
Jak zauważa Anna Brzeska z "Tygodnika Przegląd", "postulowana negatywna opinia większości społeczeństwa o liberalizacji aborcji nie musi więc w żaden sposób przekładać się na wybory życiowe grupy niestanowiącej nawet jego połowy". Jak dodaje, badania CBOS wykazały, że co najmniej jednokrotne przerwanie ciąży częściej deklarują kobiety: mające prawicowe poglądy, praktykujące religijnie, niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej i gorzej wykształcone, które w sondażach nie będą przyznawały się do tego, że w przeszłości dokonały aborcji.