Tatry. Znów śmiertelny wypadek, czwarty w ciągu tygodnia

W piątek doszło do wypadku w rejonie Orlej Perci. Turysta spadł z tzw. Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy. Młody mężczyzna doznał śmiertelnych urazów. To już czwarty śmiertelny wypadek w Tatrach w ciągu tygodnia.

Do tragicznego wypadku doszło w piątek po godz. 12 na Orlej Perci.

"Na centrale TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy" - przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Na miejsce zdarzenia przetransportowano śmigłowcem pięciu ratowników. Niestety nie byli w stanie uratować turysty z poważnymi urazami głowy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Pomocy potrzebowali również towarzysze poszkodowanego, którzy zostali na szlaku i nie byli w stanie bezpiecznie zejść. Dwóch Ratowników wyprowadziło ich bezpiecznie na grań, skąd śmigłowcem przetransportowano ich na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu" - przekazał TOPR.

Tatry. Wypadek w rejonie w rejon Chaty Pod Rysami

Ratownicy z TOPR w piątek mieli ręce pełne roboty. Na prośbę słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby polecieli śmigłowcem w rejon Chaty Pod Rysami. Pomocy potrzebował nieprzytomny turysta, który upadł z wysokości z okolic Kogutka, schodząc z Wysokiej. Jednak z racji na pogorszenie pogody śmigłowiec znad Morskiego Oka zawrócił do Zakopanego.

Ratownicy apelują o umiejętny dobór celów wycieczek do panujących warunków oraz posiadanego sprzętu i umiejętności.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Kolejne śmiertelne wypadki w Tatrach

W ostatnich dniach dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków w Tatrach. W ubiegły piątek zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości. W niedzielę, 9 października śmierć poniósł turysta, który spadł w 400-metrową przepaść w okolicach Rysów. Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek również na Rysach zginęła turystka.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność

W komunikacie z 14 października Tatrzański Park Narodowy przekazał, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Powyżej 1700 m n.p.m. utrzymuje się śnieg, który jest zmrożony i twardy. W wielu miejscach występują oblodzenia.

"Szczególnie w miejscach zacienionych i na północnych stokach, gdzie oblodzenie utrzymuje się przez cały dzień. Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie

"Na niżej położonych szlakach jest mokro na leśnych odcinkach szlaków, miejscami występuje błoto i kałuże. Na mniej uczęszczanych szlakach, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota" - pisze TPN.

Więcej o: