Profilaktyka 40 plus. Rząd organizuje loterię, by zachęcić Polaków do badań. Co można wygrać?

Rząd chce zachęcić Polaków po 40. roku życia do profilaktycznych badań. Żeby motywacja do wizyty gabinecie lekarskim była większa, Ministerstwo Zdrowia organizuje loterię i zapowiada kampanię edukacyjną.

Częstsze badania kontrolne Polaków po 40. mają przysłużyć się i pacjentom, i pracownikom ochrony zdrowia. Na razie zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus"  nie jest jednak dla Ministerstwa Zdrowia zadowalające. Do wizyt u lekarza ma zachęcić loteria z nagrodami i kampania edukacyjna.

Zobacz wideo Kilka minut może zadecydować o twoim życiu. Zbadaj się i żyj!

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Profilaktyka dla osób 40 plus. Ministerstwo zachęca do badań

Jak można przeczytać na stronie internetowej resortu zdrowia, celem programu "Profilaktyka 40 Plus" jest ocena organizacji i efektywności profilaktyki pacjentów po 40 roku życia.

"Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy" - podaje ministerstwo.

Do tej pory grono osób zainteresowanych programem nie było dla resortu zadowalające.

- Z możliwości wykonania badań w ramach tego programu skorzystało 760 tysięcy Polaków. Nie jest to może rewelacyjna liczba - przyznał w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rządzący przygotowali dla Polaków "marchewkę". Zachętą do udziału w badaniach kontrolnych ma być loteria.

Sport Ministerstwa Zdrowia o programie Profilaktyka 40 PLUSProste pytania o program Profilaktyka 40 PLUS przerosły Ministerstwo Zdrowia

Program 40 Plus. Jak wziąć udział w loterii?

Żeby wziąć udział w loterii, należy wypełnić specjalną ankietę oraz wziąć udział w badaniach profilaktycznych. Po wypełnieniu ankiety otrzymujemy automatyczne e-skierowanie na badania, uzależnione od naszych odpowiedzi, dotyczących stylu życia i ogólnego obrazu swojego zdrowia.

Wśród osób biorących udział w programie zostaną rozlosowane karty wstępu do obiektów sportowych w całym kraju. Jak podaje Puls Medycyny, wartość jednostkowa takiej karty to 1800 zł.

Większe zainteresowanie programem ma też zapewnić planowana kampania edukacyjna.

Program Profilatyka 40 Plus (zdjęcie ilustracyjne)Profilaktyka 40 plus. Jakie badania można wykonać? Jak skorzystać z pakietu?

Profilaktyka 40 plus. Na jakie badania można otrzymać skierowanie?

W ramach programu uruchomiono trzy pakiety badań.

  • Pakiet wspólny: obejmuje pomiar ciśnienia tętniczego, ustalenie masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i współczynnika masy ciała (Body Mass Indeks - BMI), zbadanie pacjenta przez lekarza i ocena czynników wystąpienia chorób układu krążenia, chorób onkologicznych lub cukrzycy.
  • Pakiet badań dla kobiet - morfologia krwi, kontrolny profil lipidowy lub pomiar stężenia cholesterolu całkowitego, badanie stężenia glukozy, ocena funkcji wątroby (AIAT, AspAT, GGTP), badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, badanie kreatyniny w surowicy oraz badanie stężenia kwasu moczowego.
  • Pakiet badań dla mężczyzn - morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym oraz płytkami krwi, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, badanie stężenia glukozy i cholesterolu całkowitego (lub kontrolny profil lipidowy), badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, test PSA (badanie w kierunku raka prostaty), badanie kreatyniny i stężenia kwasu moczowego, próby wątrobowe (AIAT, AspAT, GGTP).

*********

Więcej o: