Pogoda na Wszystkich Świętych 2022. Czy 1 listopada zmarzniemy na cmentarzu?

Pierwszego listopada wielu Polaków planuje wizyty na cmentarzach, w związku z katolickim dniem Wszystkich Świętych. Jaka pogoda nas czeka na początku listopada? Lepiej zadbać o ciepłe ubranie.

Z analiz meteorologicznych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że 1 listopada 2022 będzie chłodniejszy niż rok temu. Mimo to, jak przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, "tydzień, w którym będziemy obchodzić Wszystkich Świętych i Zaduszki, może być całkiem ciepły". Meteorologa cytuje RMF FM za Polską Agencją Prasową.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na 1 listopada. Czy w tym roku zmarzniemy we Wszystkich Świętych?

Według prognoz na 1 listopada możliwe, że we Wszystkich Świętych spadnie deszcz. Najwięcej opadów można spodziewać się w województwach zachodniopomorskim, północnej część lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W górach mogą tego dnia wystąpić także opady śniegu. Meteorolodzy nie przewidują żadnych ekstremalnych warunków pogodowych. Podobnie ma wyglądać pogoda w trakcie całego miesiąca.

Maksymalna temperatura w dniu Wszystkich Świętych 2022 wyniesie 18 stopni. Ale i tak mogą się pojawić przymrozki.

"Z naszych analiz wynika, że temperatura minimalna może spaść nawet do -10 st. Nie jest to niczym nadzwyczajnym. W poprzednich latach tak też bywało" - powiedział Walijewski.

Pogoda. Jesień (zdjęcie ilustracyjne)"W weekend wybuchnie nam prawdziwa bomba ciepła". Nawet 23 stopnie

Prognoza pogody na listopad 2022

Co nas czeka podczas reszty miesiąca? Synoptycy IMGW przygotowali eksperymentalną prognozę długoterminową na cały listopad. Wynika z niej, że nie powinniśmy spodziewać się niespodzianek - "zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat". W północnej części kraju synoptycy spodziewają się natomiast możliwej sumy opadów powyżej normy.

Bardziej nietypowy ma być grudzień - z długoterminowej prognozy IMGW wynika, że ostatni miesiąc roku będzie cieplejszy niż zwykle.

Pogoda. Pierwszy śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa na październik 2022. Możliwe pierwsze opady śniegu

*************

Więcej o: