Śledztwo ws. koncertu Maty nad Wisłą. Najpierw umorzono, a potem podjęto na nowo. "Uzupełnianie materiału"

W sierpniu doszło do umorzenia śledztwa ws. majowego koncertu rapera Maty nad Wisłą w Warszawie - dowiedział się portal Gazeta.pl. Śledztwo dotyczyło zorganizowania imprezy masowej bez zezwolenia. To jednak nie koniec sprawy, bo we wrześniu śródmiejska prokuratura zdecydowała o podjęciu postępowania na nowo.

Raper Michał Matczak, występujący pod pseudonimem Mata, zorganizował 23 maja wieczorem spontaniczny koncert przy schodkach nad Wisłą w Warszawie. Mata wystąpił na pływającej barce. W wydarzeniu wzięło kilka tysięcy osób.

Dzień wcześniej w serwisach społecznościowych Maty oraz składu Gombao33 i SBM Label jako zapowiedź wydarzenia udostępniono linki do utworu "Schodki". Był to kolejny koncert Maty, który odbył się w tej formule. Poprzednie występy miały miejsce w czerwcu 2020 roku i maju 2021 roku.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

1 czerwca zostało wszczęte śledztwo ws. zorganizowania imprezy masowej bez wymaganego zezwolenia. Jak wynika z przepisów, grozi za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Zobacz wideo Jacek Kurski jest atutem czy balastem dla PiS-u?

Mata. Koncert nad Wisłą. Umorzenie, a potem podjęcie na nowo

Jak ustalił portal Gazeta.pl, 15 sierpnia policja zdecydowała o umorzeniu postępowania, tydzień później ta decyzja została zatwierdzona przez prokuraturę. Jednak 15 września postępowanie zostało podjęte na nowo. Dlaczego?

"Postępowanie zostało podjęte z uwagi na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego w sprawie. Postanowienie o podjęciu wydane zostało przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście w Warszawie. Aktualnie gromadzony jest materiał dowodowy" - informuje nas prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Raper MataKoncert Maty nad Wisłą - jest śledztwo. Raperowi grozi więzienie

Postępowanie prowadzone jest "w sprawie", co oznacza, że nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.

Podjęcie postępowania na nowo jest możliwe na podstawie art. 327 kodeksu postępowania karnego. Mówi on o tym, że "umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: