Zyski Ojca Rydzyka topnieją. Redemptorysta zarobił o 17 mln mniej, mimo licznych darowizn

Dziennikarze "Faktu" prześledzili finanse fundacji "Lux Veritatis", której Tadeusz Rydzyk jest prezesem. Jeszcze rok temu organizacja miała 18,6 mln zysku. Teraz to zaledwie 1,4 mln. I to wszystko, pomimo licznych darowizn.

Chociaż niemal 1,5 miliona zysku dla wielu nie wygląda skromnie, to o. Tadeusz Rydzyk przywykł do znacznie większych sum. "Fakt" prześwietlił finanse fundacji "Lux Veritatis", której redemptorysta jest prezesem. Okazało się, że sytuacja ekonomiczna zakonnika wygląda krucho.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń komentuje słowa ojca Rydzyka

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ojciec Rydzyk traci zyski. W tym roku zarobił kilkanaście milionów mniej

Dla porównania, jak podaje tabloid, w zeszłym roku zyski fundacji Rydzyka wynosiły 18,6 mln zł. Tak duży spadek jest zaskakujący, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wciąż nie brakuje chętnych do wysyłania zakonnikowi darowizn. Liczba osób wysyłających pieniądze Rydzykowi wzrosła.

W zeszłym roku fundacja Rydzyka zyskała łącznie 56 mln 394 tys. zł przychodów. Tym sposobem przebiła 22,6 proc. swój wynik z 2020 roku.

O szczegółach sprawozdania finansowego fundacji pisze też Press. Magazyn podaje, że wpływy z darowizn dla Rydzyka wynosiły w zeszłym roku 44 mln zł i były o 29,6 proc. wyższe niż rok wcześniej.

O. Tadeusz Rydzyk podczas pielgrzymki w Częstochowie Rydzyk o pedofilii w Kościele: Gdy inni to robią, to idą pochwały

Na czym zarabia Ojciec Rydzyk?

Nie samymi darowiznami żyje ojciec Rydzyk. Fundacja zakonnika prowadzi też działalność gospodarczą. Jej specjalność, to reklama i promocja. Jak wynika ze sprawozdania finansowego, zyski z tego obszaru to 11,1 mln zł.

Podatek, jaki zapłaciła fundacja Rydzyka, wyniósł zaledwie 34 tys. zł. Zyski - czyli wspomniane wcześniej 1,4 mln zł w całości mają zostać przeznaczone na cele statutowe spółki - wynika z uchwały zarządu "Lux Varitatis".

W ostatnich latach Rydzyk zwiększył zatrudnienie - dwa lata temu organizacja zatrudniała 77 osób, teraz ma 91 pracowników.

Ojciec Tadeusz Rydzyk - zdjęcie archiwalne Rydzyk o podręczniku do HiT-u: Najnowsza historia pięknie pokazana

Ojciec Rydzyk hojnie obdarowany przez Glińskiego

Mimo gorszych wyników ojciec Rydzyk nie musi się martwić o braki w kasie. W lipcu pojawiła się informacja o hojnym dofinansowaniu dla redemptorysty od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Fundacja otrzymała ponad 152,5 mln zł na ten cel. Taką informację przekazał resort portalowi Gazeta.pl. Za inwestycję odpowiada fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk. Jeszcze w 2018 r. ustalona kwota dotacji wynosiła 70 mln zł.

********

Więcej o: