MSZ odradza Polakom podróże na Białoruś. "Ewakuacja może być utrudniona"

"Z uwagi na wzrost napięcia, działania wojenne w regionie i powtarzające się przypadki aresztowań obywateli RP, MSZ odradza Polakom podróże na Białoruś" - czytamy w komunikacie opublikowanym na twitterowym kanale Polak za granicą obsługiwanym przez resort. Podkreślono, że "w razie pogorszenia sytuacji, zamknięcia granic i niespodziewanych sytuacji ewakuacja może być utrudniona".

"Obywatelom RP pozostającym na terytorium Republiki Białorusi rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi" - czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak informuje resort, obecnie działają dwa przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki – Berestowica oraz Terespol-Brześć.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze" - wskazuje MSZ.

"Osoby przebywające w Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych, oraz na stronach internetowych" - czytamy.

UE grozi Białorusi nowymi sankcjami

Tymczasem Unia Europejska zagroziła Białorusi nowymi, surowymi sankcjami za udzielaną pomoc Rosji w jej atakach na Ukrainę. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że takie stanowisko przekazali reżimowi w Mińsku przedstawiciele unijnego korpusu dyplomatycznego, na czele którego stoi Josep Borrell.

Zobacz wideo Hetman o ustawie o ochronie ludności: Odbierająca wolność nie tylko samorządom, ale i Polakom

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że w poniedziałkowych rosyjskich atakach na cele cywilne w obwodzie żytomierskim brały udział drony, które wyleciały z terytorium Białorusi. Nieuznawany przez społeczność międzynarodową białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że jego kraj wspólnie z Rosją stworzy regionalną wojskową grupę zadaniową i oskarżył Ukrainę o przygotowywanie ataku na Białoruś.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: