Maciej ¦wirski nowym szefem KRRiT. To m.in. za³o¿yciel Reduty Dobrego Imienia i by³y wiceprezes PFN

"Na pierwszym posiedzeniu nowo powo³anych cz³onków KRRiT, w wyniku g³osowania, przewodnicz±cym Krajowej Rady zosta³ Maciej ¦wirski" - poda³a KRRiT w poniedzia³kowym komunikacie. Na zastêpcê przewodnicz±cego KRRiT wybrano Agnieszkê Glapiak.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji w skład KRRiT wchodzi pięciu członków - dwóch jest powoływanych przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta.

W sierpniu członkiem KRRiT decyzją Senatu został medioznawca, były dyrektor Filmoteki Narodowej dr hab. Tadeusz Kowalski, a wrześniu z ramienia Sejmu - Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski. I to właśnie Maciej Świrski został w poniedziałek przewodniczącym KRRiT, a Agnieszka Glapiak - zastępczynią.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak pisała wcześniej Gazeta Wyborcza, Agnieszka Glapiak "przez ostatnie sześć lat była szarą eminencją MON rządzącą 'wizerunkiem ministra'". Według doniesień GW miała ona słynąć z "chronienia ministra Błaszczaka obawiającego się kontaktów z prasą". "Dziennikarze zajmujący się sprawami wojskowymi znają Agnieszkę Glapiak ze stwierdzenia 'konferencja prasowa tradycyjnie bez pytań'" - pisał dziennik. Do MON miała przejść razem z Błaszczakiem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sejm. Kandydaci na stanowisko członka KRRiT Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu "Szara eminencja MON" w KRRiT. Sejm wybrał dwoje nowych członków rady

Z kolei Maciej Świrski od 2017 r. zasiadał w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 r. jest jej przewodniczącym. W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której celem jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Jest także jej prezesem. W latach 2016-2018 był także wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej. Nowy członek KRRiT publikuje ponadto w serwisach Salon24.pl i wPolityce.pl.

O działaniach Świrskiego w Polskiej Fundacji Narodowej przeczytasz w tekście poniżej:

KRRiT. Andrzej Duda wyznaczył Marzenę Paczuską i Hannę Karp

Natomiast w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powołał w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Marzenę Paczuską–Tętnik oraz Hannę Karp.

Marzena Paczuska była w przeszłości m.in. wydawczynią "Wiadomości" TVP i wiceszefową redakcji programu. Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych została kierowniczką "Wiadomości" (od stycznia 2016 r.) i piastowała tę funkcję do sierpnia 2017 r. Później została doradczynią prezesa TVP Jacka Kurskiego, a w latach 2019-2020 - członkinią zarządu TVP. W marcu ubiegłego roku trafiła z kolei do Poczty Polskiej.

Marzena Paczuska, Andrzej Duda, Hanna Karp Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp nowymi członkiniami KRRiT

Marzena Paczuska wielokrotnie dawała się poznać ze swoich skrajnych poglądów wygłaszanych na Twitterze. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nazwała "popadającą w śmieszność sekt±", natomiast o osobach walczących z depresją napisała, że "w d****h im się poprzewracało". Gdy w kierowanych przez nią "Wiadomościach" nie pojawiła się informacja o zebranej przez WOŚP sumie, Paczuska napisała, że "TVP nie ma żadnego obowiązku informowania o akcjach promowanych przez tv komercyjne".

Z kolei dr hab. Hanna Karp jest medioznawczynią związaną z założoną przez o. Tadeusza Rydzyka Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. To właśnie dr hab. Karp wydała w 2017 r. opinię, na podstawie której KRRIT nałożyła na TVN karę 1,5 mln zł za relacjonowanie kryzysu sejmowego (ostatecznie karę uchylono). 

Członkowie KRRiT są wybierani na sześcioletnie kadencje. 

Zobacz wideo Czy możemy stracić pieniądze z KPO? Odpowiada Krzysztof Hetman

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Wiêcej o: