Pogoda. Jaka będzie zima 2022/2023? "Pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu"

Tegoroczna zima będzie cieplejsza niż zwykle - zapowiadają synoptycy. Dla tych, którzy drżą w obawie o rosnące ceny ogrzewania to dobra wiadomość. W gorsze humory aura może wprawić miłośników sportów zimowych. Tym razem na narty tylko w wysokie góry.

Meteorolodzy z IMGW zapowiadają łagodną zimę. Grudzień będzie cieplejszy, ale też bardziej deszczowy, niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. Sporo popada także w styczniu, jednak w tym miesiącu temperatury będą mieścić się w normie. Co jeszcze zgotuje nam pogoda w nadchodzącą zimę?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? "Są jak nastrój kontra charakter"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Prognoza pogody na zimę. W święta raczej ciepło i deszczowo

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej, opublikowanej przez IMGW, czeka nas ciepły grudzień. Nie ma co liczyć na białe święta. Może być za to raczej deszczowo.

"Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - czytamy w prognozie na grudzień, przygotowanej przez IMGW.

- Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do -14 - powiedział rzecznik instytutu Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP. Meteorologa cytuje RMF FM.

Ze statystyk z ostatnich lat wynika, że raczej nie ma co liczyć na białe święta. Nie wszystko jest jednak przesądzone - czasem pogoda potrafi zaskoczyć nawet synoptyków.

Pogoda na zimę. W styczniu przymrozi

Grudzień będzie cieplejszy niż zwykle, styczeń natomiast, jeśli chodzi o temperatury, zmieści się w normie. Średnią przekroczy natomiast ilość opadów - wynika z eksperymentalnej prognozy IMGW.

Więcej prognoz pogody znajdziesz na stronie Pogoda.Gazeta.pl

- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii - podsumował rzecznik IMGW. 

Według synoptyków z portalu "Fani Pogody" styczeń będzie najchłodniejszym miesiącem tej zimy, chociaż z modeli meteorologicznych, którymi posługują się eksperci, wynika, że temperatura na początku 2023 roku może być wyższa od średniej nawet o kilka stopni.  Mimo to styczeń pozostaje najchłodniejszym miesiącem roku. To wtedy najlepiej zaplanować wyjazd na narty.

"Nawet na kilka tygodni może pojawić się zima w styczniu w niektórych regionach Polski. Ciepłe masy powietrza mogą zostać zablokowane, za sprawą utworzenia się silnej blokady wyżowej, która zablokuje pochód atlantyckich cyklonów z frontami z zachodu na wschód. Dlatego też ustanowienie się cyrkulacji południkowej może sprowadzić do Polski na dłużej zimowe warunki pogodowe. Mogą pojawić się wydajne opadowo niże śródziemnomorskie" - czytamy na stronie FaniPogody.pl.

W tym okresie mogą też wystąpić silne wiatry, burze i groźne załamania pogody. Warto więc śledzić prognozy, żeby uniknąć niebezpieczeństwa.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

*********

Więcej o: