Wysokoenergetyczny wstrząs w kopalni Ruch Rydułtowy. "Nikt nie odniósł obrażeń"

W piątek po godzinie 17 doszło do silnego, wysokoenergetycznego wstrząsu w kopalni Ruch Rydułtowy. W rozmowie z Radiem 90 rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski poinformował, że w wyniku wstrząsu nikt nie został poszkodowany. Trwa analiza pomiarów, która pozwoli oszacować, jak silne było zjawisko.

W rozmowie z Radiem 90 informacje na temat zdarzenia potwierdził rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Jak informuje rozgłośnia, sygnały o nim zaczęły napływać po południu od wielu okolicznych mieszkańców, którzy odczuli wstrząs na powierzchni. TVN24 donosi z kolei, że po godzinie 17 wstrząs odnotował także sejsmograf stacji Ojców Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Silny wstrząs w kopalni Ruch Rydułtowy. Nik nie odniósł obrażeń

- Po godzinie 17.00 w KWK ROW Ruch Rydułtowy na pokładzie 713 w ścianie 4ee1 zanotowano wstrząs wysokoenergetyczny, natomiast została bezpiecznie wycofana w rejon ściany - mówi Tomasz Głogowski, cytowany przez rozgłośnię.

Jak dodaje rzecznik PGG, w efekcie wstrząsu "nikt nie odniósł obrażeń". Głogowski poinformował także, że "nie ma skutków tego wstrząsu na dole". - Natomiast nie mamy jeszcze siły tego wstrząsu, to jest właśnie mierzone - dodaje.

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

Kopalnia Ruch Rydułtowy - gdzie się mieści?

Kopalnia węgla kamiennego Ruch Rydułtowy mieści się w Rydułtowach w województwie śląskim. Jej początki datuje się na 1792 rok. Kopalnia pierwotnie nosiła nazwę "Charlotte". W 2016 roku weszła w skład Polskiej Grupy Górniczej. Jest najstarszym, czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku.

Obszar górniczy kopalni zajmuje ok. 46 km kwadratowych. Najgłębiej sięgające wyrobiska kopalni znajdują się na głębokości ok. 1210 m.

Więcej o: