Mgły radiacyjne niemal w całej Polsce. Mogą ograniczyć widoczność do 100 metrów

W piątek 7 października w niemal całym kraju należy spodziewać się mgieł radiacyjnych. Jest to zawiesina, która rozwija się na skutek nocnego, radiacyjnego wypromieniowania ciepła.

W piątek 7 października na pogodę w Polsce wpływ będzie miał antycyklon Urlich. Chociaż w ciągu dnia termometry pokażą 21 stopni Celsjusza (głównie na południowym zachodzie kraju), to poranki będą chłodne. W wyniku niewielkiej różnicy ciśnienia, we wschodnich i południowych województwach mogą wytworzyć się mgły radiacyjne. 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Mgły radiacyjne na wschodzie i południu Polski - pogoda na piątek 7 października

"Po wschodzie słońca wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego, temperatury i prędkości wiatru, obserwowane będzie rozpraszanie się niskiego, podinwersyjnego zachmurzenia" - podaje dokładnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak przewidują synoptycy, mgły mogą ograniczyć widzialność do 100 metrów. 

Poza tym piątek 7 października ma być słoneczny. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni nad morzem do 21 stopni na południu. W przeważającej części kraju będzie około 19 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Mgła radiacyjna - jak powstaje?

Mgła radiacyjna powstaje podczas bezchmurnych i bezwietrznych nocy. Takie warunki sprzyjają wypromieniowaniu ciepła, a poranny spadek temperatury powoduje gwałtowne oziębianie się gruntu i stykających się z ziemią warstw powietrza. Spadek temperatury powietrza prowadzi do zwiększenia wilgotności względnej - po osiągnięciu temperatury punktu rosy, para woda skrapla się. Mgły radiacyjne nie powstają nad zbiornikami wodnymi i na morzu, chociaż mogą przemieścić się znad lądu na strefę przybrzeżną. 

Mgły radiacyjne występują lokalnie. Początkowo tworzą się przy powierzchni ziemi, a następnie rozbudowują w pionie. Mgła znika po ponownym nagrzewaniu się podłoża - osłabia się wówczas inwersja temperatury lub przez porywy wiatru. Taka mgła rozprasza się lub unosi do góry, tworząc chmury z konwekcyjnymi opadami deszczu.

Mgły radiacyjne, ze względu na dużą gęstość, znacznie zmniejszają widoczność, stanowiąc zagrożenie dla kierowców. Mogą utrudniać lub uniemożliwiać start czy lądowanie samolotów

Więcej o: