Kiedy zmiana czasu? Zegarki przestawimy o godzinę do przodu czy do tyłu?

Zmiana czasu zbliża się wielkimi krokami. Już niebawem przestawimy swoje zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Wskazówki przesuniemy tym razem o godzinę do przodu czy do tyłu? Odpowiadamy.

Zmiana czasu coraz bliżej. Już wkrótce przesuniemy wskazówki swoich zegarów i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Czas każdego roku zmieniamy dwukrotnie - wraz z zaczynającą się wiosną i na początku jesieni. Kiedy wypada najbliższa zmiana? 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy wypada? Przesuwamy wskazówki do przodu czy do tyłu? 

Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas pod koniec października - a dokładnie w ostatni weekend tego miesiąca, czyli w nocy z 29 na 30 października. Wówczas wskazówki zegarów przestawimy o jedną godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00. To oznacza, że zyskamy jedną dodatkową godzinę snu. 

W przypadku urządzeń elektronicznych nie musimy się martwić o zmianę czasu - nastąpi ona automatycznie. Wskazówki trzeba będzie przesunąć jedynie w zegarach analogowych. Kolejna zmiana czasu (na czas letni) nastąpi wiosną - w nocy z 25 na 26 marca 2023 roku. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy najbliższa zmiana czasu będzie ostatnią? Na razie się na to nie zanosi 

Lekarze wskazują, że zmiana czasu nie wpływa korzystnie na nasz organizm - jej negatywnymi skutkami są m.in. ryzyko depresji, rozregulowanie zegara biologicznego, bezsenność, problemy z koncentracją. W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła ankietę, zgodnie z którą aż 84 proc. było za zniesieniem zmiany czasu (sondaż został przeprowadzony na grupie 4,8 mln osób). 

W 2019 roku Parlament Europejski zapowiedział, że w 2021 roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Z powodu pandemii data ta została jednak odłożona w czasie. - Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe pięć lat, czyli do 2026 r. - informowała przed rokiem Olga Semeniuk, wiceministerka rozwoju i technologii. - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - dodała.

Więcej o: