Premier Morawiecki wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO. Chodzi o infrastrukturę energetyczną

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządzenie będzie obowiązywać do dnia 30 listopada 2022 roku.
Zobacz wideo "Kaczyński przyszedł, dał Polakom 500+ i powiedział Polakom "radźcie sobie sami"

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie (Zarządzenie Nr 332 ) wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Chodzi m.in. o Rafinerię Możejki na Litwie należącą do PKN Orlen. W rozmowie z InfoSecurity24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com, powiedział, że jego zdaniem "w grę wchodzi przede wszystkim ochrona systemu Baltic Pipe, którego tylko część położona jest na terytorium Polski". Jak dodał, alarmem "mogą też zostać objęte polskie platformy wiertnicze leżące poza granicami kraju - w ostatnich tygodniach Norwegowie i Duńczycy donosili o niezidentyfikowanych dronach krążących wokół ich platform, polskie wiertnie na morzu również mogą być zagrożone".

Zarządzenie obowiązuje od północy dnia 6 października bieżącego roku (czwartek) do godz. 23:59 dnia 30 listopada 2022 roku.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Boys, Bayer Full, Milano i Akcent z lansowanym przez TVP - Zenkiem Martyniukiem. Czołówka wykonawców disco polo pojawiła się w sobotę w Bydgoszczy. Gala Disco Polo odbyła się na hali Immobile Łuczniczka. Nie była wypełniona po brzegi, choć ci którzy przyszli dobrze się bawili. Jak na imprezę z taką liczbą 'gwiazd gatunku' organizatorzy ostrożnie skalkulowali ceny biletów. W przedsprzedaży kosztowały 59 zł, a w dniu koncertu -79 zł. Wielka kontrola koncertów disco polo w TVP. Znamy powód

Premier wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO - co to oznacza?

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

"Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby, dzwoniąc na numer tel. 112" - apelowało MSWiA.

Jacek SiewieraPAP: Jacek Siewiera ma być nowym szefem BBN

Więcej o: