Athena, najszybszy superkomputer w Polsce, już działa. Z błogosławieństwem abpa Jędraszewskiego [ZDJĘCIA]

Athena już działa. Należący do AGH najszybszy superkomputer w Polsce uruchomiono przy okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego na tej krakowskiej uczelni. Na uroczystości pojawił się m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, który poświęcił Athenę.

Szef MEiN Przemysław Czarnek i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wzięli udział we wtorkowej inauguracji roku akademickiego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sławomir BroniarzZNP organizuje zapowiadany protest oświaty. "Czarnek będzie miał blisko"

Kraków. Arcybiskup Jędraszewski poświęcił superkomputer. "Aby Athena służyła dobru człowieka"

Po tradycyjnej mszy w kolegiacie św. Anny, goście udali się do budynku Cyfronetu przy ul. Podole, gdzie uroczyście uruchomiono superkomputer o największej mocy obliczeniowej w Polsce. Athena - bo tak nazywa się sprzęt - została poświęcona przez abpa Jędraszewskiego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak relacjonuje strona Live in Kraków, hierarcha życzył, "aby superkomputer Athena służył dobru człowieka i pokazywał coraz to nowe przestrzenie tajemnicy, która sprawia, że ludzie znajdują właściwe miejsce między wielkościami nieskończenie wielkimi i wielkościami nieskończenie małymi".

Zobacz wideo Superkomputer przeprowadził symulację. Oto, jak Mars zmienia się w zależności od pory toku

Superkomputer Athena na AGH. Czemu będzie służyć?

Athena to kolejny już superkomputer AGH po Zeusie, Prometeuszu i Aresie. Jest najszybszym tego typu sprzętem w Polsce, 105. na świecie oraz 9. w zestawieniu najbardziej ekologicznych superkomputerów Green500. Moc obliczeniowa Atheny to ponad 7,7 PetaFlopsów, co odpowiada mocy około 40 tysięcy bardzo mocnych komputerów - wyjaśnia AGH.

Konferencja o dystrybucji jodku potasuDystrybucja jodku potasu na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

"Symulacje komputerowe wykonywane przez superkomputery wspierają badania w fizyce, chemii, biologii czy medycynie. Z superkomputera mogą korzystać nieodpłatnie naukowcy z całej Polski" - czytamy we wpisie na Facebooku uczelni.

Tylko w 2021 r. należące do AGH superkomputery na potrzeby badań naukowych wykonały ponad 5,5 mln zadań obliczeniowych o łącznym czasie trwania 43,4 tys. lat.

Więcej o: