Tatry. 71-latek chciał zdobyć Rysy. Spadł w przepaść. Ma urazy wewnętrzne i obrażenia głowy

Słowaccy ratownicy górscy z Horskiej Zachrannej Służby (HZS) poinformowali o wypadku 71-letniego Polaka, do którego doszło w Tatrach. Mężczyzna podczas wspinaczki na Rysy spadł w przepaść. Doznał urazów wewnętrznych i poważnych obrażeń głowy.

Do zdarzenia doszło w środę (5 października) w okolicy Przełęczy Waga po słowackiej stronie Tatr. Turysta, wchodząc na Rysy, spadł z około 300 metrów w przepaść w kierunku Żabich Stawów Mięguszowieckich. Świadek zdarzenia powiadomił o wypadku ratowników. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Tatry. 71-latek doznał urazów wewnętrznych i poważnych obrażeń głowy

Kiedy ratownicy górscy z Horskiej Zachrannej Służby (HZS) dotarli na miejsce, ewakuowali poszkodowanego 71-latka z trudnego terenu do Starego Smokowca, gdzie udzielili rannemu pierwszej pomocy. Następnie Polak został przewieziony do szpitala w Popradzie. Mężczyzna przeżył. Doznał urazów wewnętrznych i poważnych obrażeń głowy.

Wypadek w słowackich Tatrach. Zginął ratownik GOPR i jego żonaWypadek w słowackich Tatrach. Zginął ratownik GOPR i jego żona

Warunki w Tatrach. Na szczytach 25 cm śniegu

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, aktualne warunki w Tatrach należą do trudnych i wymagają od turysty dużego doświadczenia i specjalnego sprzętu. Miejscami szlaki są oblodzone, a w wysokich partiach gór zalega śnieg. Dodatkowe utrudnienie stanowią silne porywy wiatru w partiach graniowych. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. 

4 października pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu miała grubość 25 cm - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

 Natomiast w Dolinie Pięciu Stawów zalega aż 28 cm - przekazali w środę (5 października) analitycy IMGW.

TOPR informuje, że "pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna", a wyzwolenie lawiny może nastąpić przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach

Mięguszowiecki Szczyt WielkiLawina kamienna w Tatrach Wysokich. Nie żyje 57-letni Polak

Więcej o: