Włosi informowali o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej. Polskie dowództwo zaprzecza

Włoska armia poinformowała, że rosyjskie samoloty naruszyły polską przestrzeń powietrznych. Jak podało po południu RMF FM, doniesieniom tym zaprzecza dowództwo operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Rosyjskie myśliwce miały latać nad Bałtykiem, ale nad wodami międzynarodowymi.

"Kolejny natychmiastowy start Eurofighterów zaangażowanych w działania Air Policing w Polsce" - podały na Twitterze włoskie siły powietrzne. Włosi informują w krótkim komunikacie, że myśliwce ruszyły do przechwycenia czterech rosyjskich samolotów.

Dowództwo zaprzecza, jakoby rosyjskie myśliwce naruszyły polską przestrzeń powietrzną 

We wpisie podano, że rosyjskie maszyny naruszyły polską, a następnie szwedzką przestrzeń. Ostatecznie "zostały zmuszone do powrotu w przestrzeń powietrzną Kaliningradu". Jednak, jak podało po południu RMF FM, powołując się na informacje z dowództwa operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, rosyjskie maszyny nie naruszyły polskiej przestrzeni powietrznej. Samoloty miały bowiem pojawić się nad Bałtykiem, ale nad wodami międzynarodowymi. Włoskie myśliwce poderwano rutynowo. Dowództwo nie chce komentować doniesień armii włoskiej. 

Krótki komunikat wydały też szwedzkie siły zbrojne. One również zaprzeczają doniesieniom Włochów.  "Stwierdzenie, że rosyjskie myśliwce naruszyły dziś szwedzką przestrzeń powietrzną, nie jest prawdziwe. Samolot przelatywał nad międzynarodową przestrzenią powietrzną" - przekazano. 

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Stwierdzenie, że rosyjskie myśliwce naruszyły dziś szwedzką przestrzeń powietrzną, nie jest prawdziwe. Samolot przelatywał nad międzynarodową przestrzenią powietrzną.Włoskie samoloty Eurofighter Typhoon stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W ubiegłym tygodniu Włosi także informowali o poderwaniu swoich myśliwców. Powodem było zbliżenie się do polskiej granicy rosyjskiego samolotu. Akcja została zarządzona przez Połączone Centra Operacji Lotniczych NATO w Uedem w Niemczech.

USS Gerald Ford - zdjęcie archiwalneUSA. Najnowocześniejszych lotniskowiec świata wysłany na manewry

Jak poinformowano, rosyjska maszyna pojawiła się bez zapowiedzi, a reakcja lotnictwa natowskiego była natychmiastowa. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej misja Baltic Air Policing "w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw Bałtyckich, jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze". Obecnie w bazie w Malborku pełnią służbę Włosi.

Państwa NATO wysyłają wojska i myśliwce do ochrony bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca 2004 roku, kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zostały członkami NATO. Od tego czasu w misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich zaangażowanych jest 14 krajów partnerskich.

Zdjęcia z ćwiczeń rosyjskiego oddziału uzbrojonego w rakiety Iskander, które teoretycznie mogą przenosić głowice jądroweSezon na straszenie atomową Rosją w pełni

Więcej o: