Dystrybucja jodku potasu na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. "Działanie prewencyjne"

Na Podkarpaciu, Mazowszu i Lubelszczyźnie wojewodowie uruchamiają programy dystrybucji jodku potasu. Jednocześnie Konstanty Radziwiłł podkreślił, że nie występuje zagrożenie radiacyjne. Dystrybucja leku ma charakter prewencyjny.

- Dysponujemy odpowiednią ilością preparatu. W ubiegłym tygodniu jeszcze w ramach tworzenia rezerwy wystąpiłem o dodatkową ilość. Mieszkańców województwa lubelskiego aktualnie jest około 2 mln 100 tys., a liczba preparatu znacznie przekracza tę liczbę - mówił podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka. Inni urzędnicy także uspokajają, podkreślając, że chodzi wyłącznie o działanie prewencyjne. 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Województwa rozpoczynają dystrybucję jodku potasu. "Zagrożenie nie występuje"

Konferencję prasową informującą o uruchomieniu punktów dystrybucji jodku potasu zwołał także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. We wszystkich gminach są wyznaczone punkty dystrybucji, a tabletki są tam już dostarczone. Jednak należy pamiętać, że jodek potasu powinno się stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia. Nie ma potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych - mówił polityk.

W Warszawie ma powstać 600 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu. Na terenie całego Mazowsza będzie ich 1500. 3,2 mln tabletek trafiło już także na Podkarpacie. Tam na razie wyznaczono 880 punktów dystrybucji leku, jednak lista nie jest jeszcze zamknięta, podaje portal Rzeszów News.

- To działanie prewencyjne, zagrożenie radiacyjne w tej chwili nie występuje - podkreślała we wtorek Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka.

Mazowieckie, podkarpackie i lubelskie uruchamiają punkty dystrybucji jodku potasu. Kto może go przyjąć?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało broszurę informacyjną, w której można przeczytać instrukcję dotyczącą stosowania jodku potasu. Środek powinien być przyjmowany w razie zagrożenia radiacyjnego, do którego może dojść w przypadku awarii elektrowni atomowej.

Co ważne, jodku potasu nie powinno się zażywać profilaktycznie. Środek nie zostaje w organizmie na tyle długo, żeby taka praktyka miała sens.

Preparat powinno się przyjąć bezpośrednio przed narażeniem na promieniotwórczy jod. W przeciwnym razie negatywne skutki mogą okazać się większe od potencjalnych korzyści. Wśród reakcji niepożądanych są takie obejmujące między innymi układ sercowo-naczyniowy. Dojść może także do rozwinięcia się nadczynności tarczycy, pojawienia się objawów żołądkowych, reakcji alergicznych.

W przypadku faktycznego narażenia na promieniowanie zaleca się przyjęcie dwóch tabletek jodku (łącznie 100 mg) przez osoby dorosłe. U osób między trzecim a 12. rokiem życia stosuje się dawkę 50 mg, u dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia - pół tabletki (25 mg), natomiast dla noworodków przewidziana jest dawka jednej czwartej tabletki (12,5 mg). 

*******

Więcej o: