Wtyk amerykański pcha się do mieszkań na Śląsku. Okropnie śmierdzi i może ukłuć

Wtyk amerykański w ostatnim czasie w dość dużych ilościach pojawia się na terenie województwa śląskiego. Wchodzące do mieszkań owady atakują m.in. jedną z dzielnic w Częstochowie. Jak pozbyć się go z domu i czy jest on niebezpieczny dla domowników?

Wtyk amerykański to inwazyjny gatunek, który pojawia się w domach zwłaszcza jesienią, szukając miejsca na przezimowanie. Owad, który z wyglądu nieco przypomina karalucha, właśnie teraz zaczyna przedostawać się do mieszkań, czego w dużej skali doświadczają m.in. mieszkańcy województwa śląskiego. Jak podaje "Dziennik Zachodni", owady zaatakowały m.in. mieszkania w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Wtyk amerykański atakuje mieszkania na Śląsku. Wydziela nieprzyjemny zapach

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to pluskwiak, który czasem jest mylony z karaluchem. Szkodnik ten może doprowadzać do wymierania drzew, ponieważ wysysa soki z igieł i zielonych szyszek. Gdy dostaną się do mieszkania (zimują też w magazynach i garażach), mogą - w rzadkich przypadkach - naruszyć rury instalacji wodnej. 

Z powodu ciepłego lata liczba tych owadów znacznie wzrosła, dlatego w najbliższym czasie można spodziewać się większej ekspansji pluskwiaka. Wtyki wydzielają nieprzyjemny zapach, który potrafi unosić się w całym pomieszczeniu zajętym przez tego owada. Nie są one groźne dla człowieka, chociaż sporadycznie zdarzają się przypadki ukłuć. Ugryzienie skutkuje około dwudniową, lekko bolesną i podrażnioną skórą w miejscu ukąszenia. Może być mylone z ukąszeniem osy lub innego owada.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ciąć czy wykręcać grzyby? Lesnicy wyjaśniająCiąć czy wykręcać grzyby? Oto jest pytanie. Lesnicy wyjaśniają

Wtyki amerykańskie można wyłapywać ręcznie lub stosując środki chemicznie. Ze względu na przykry i długo utrzymujący się zapach, lepiej nie łapać tych owadów do gołej ręki, tylko korzystając z rękawicy. Zabijając wtyka w mieszkaniu, musimy liczyć się z tym, że nieprzyjemny zapach będzie utrzymywał się nawet kilka dni.

Wtyk amerykański występował głównie w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Do Europy trafił pod koniec XX wieku, najprawdopodobniej w sadzonce z drzewem sosnowym. Pierwsze wtyki amerykańskie zauważono we Włoszech. W Polsce pojawił się w 2007 roku, dokładnie we Wrocławiu i w Miechowie. Obecnie występuje też w dużych miastach - takich jak Poznań, Kalisz i Warszawa oraz w Bieszczadach i Sudetach.

Grzegorz Wójcik z Nadleśnictwa Olkusz pokazał nagranie z rzadkimi grzybami, które pojawiły się w MałopolsceW Małopolsce są zielone gąski. Grzyby ukrywają się pod ściółką

Więcej o: