"Trzeba palić wszystkim poza oponami". Pulmonolożka: Czeka nas wysyp nowotworów

Kryzys energetyczny pogłębi zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach? Zdaniem ekspertów słowa Jarosława Kaczyńskiego o "paleniu wszystkim poza oponami" mogą sprawić, że Polacy będą wykorzystywać do ogrzania domów niebezpieczne dla zdrowia materiały.

Na początku września prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził, że "trzeba palić wszystkim poza oponami i tymi podobnymi rzeczami". - Polska musi być ogrzana - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Targu, dodając, że "spokojnie można palić drewnem", choć osoby z chorobami płuc powinny uważać. Według ekspertów to nieodpowiedzialna wypowiedź. Interia postanowiła poprosić specjalistów o komentarz w tej sprawie.

Zobacz wideo Czym nie można palić w piecu? Nie dla wszystkich będzie to oczywiste

Jarosław Kaczyński o "paleniu wszystkim poza oponami". Pulmonolożka zaniepokojona

Jak zaznacza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, wiele osób może uznać, że można teraz palić wszystkim, jednak podkreśla przy tym, że palenie śmieciami jest nielegalne i podlega grzywnie do pięciu tysięcy złotych. Mimo to, jak podaje, pojawiły się już informacje, że "w różnych gminach na wysypiska nie trafia tyle odpadów, co w analogicznym okresie w ubiegłym roku". 

Pulmonolożka Anna Prokop-Staszecka, ordynatorka Oddziału Chorób Płuc z Pododdziałem Onkologicznym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, przyznaje, że do niej także docierają informacje o paleniu w piecach śmieciami. - Następstwa takich działań będą natychmiastowe, bo będziemy się gorzej czuli, będzie zwiększona liczba infekcji, ale też będą długoterminowe konsekwencje, takie jak nowotwory - tłumaczy lekarka. Jej zdaniem "za kilka lat możemy mieć wysyp nowotworów". 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyszukiwania frazy 'grzejniki elektryczne'"Grzejnik elektryczny" robi karierę w Google. Polacy szykują się na trudną zimę

Kryzys energetyczny pogłębi zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach?

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego odbiła się szerokim echem, także poza granicami Polski. Zacytowała ją między innymi agencja Bloomberg, powołując się również na słowa Adama Niedzielskiego w RMF. Minister zdrowia nie wykluczył bowiem rozdawania obywatelom masek antysmogowych zimą. "Polska może rozważyć dystrybucję masek antysmogowych tej zimy, ponieważ ograniczone dostawy oraz wysokie ceny gazu i węgla zwiększają prawdopodobieństwo, że ludzie będą uciekać się do spalania śmieci, aby ogrzać swoje domy" - pisał Maciej Martewicz. W tekście przypomniano także, że ponad 40 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeniem powietrza.

DrewnoPrzybywa kradzieży drewna. Leśne gangi zbierają je nawet na handel

Więcej o: