Jodek potasu - jak działa? Kto i kiedy powinien go zażyć? Lekarze przestrzegają

MSWiA zapewnia, że odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydować o najlepszym w danej miejscowości sposobie dystrybucji preparatów. Jak i kiedy je stosować? Lekarze podkreślają, że jodku potasu nie należy przyjmować profilaktycznie.

Pod koniec września pojawiły się informacje, że tabletki z jodkiem potasu trafiły do komend straży pożarnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślało jednak, że jest to standardowa procedura, przewidziana na wypadek "wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego".

Zobacz wideo Niby mikro, a niezwykle ważny. To o JODZIE wiedzieć warto

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

Błażej Poboży, wiceszef MSWiA, informował w rozmowie z TVP, że wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydować o najlepszym w danej miejscowości sposobie dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Ministerstwo wezwało jednak, by nie przyjmować preparatów na własną rękę, bo jest to "odradzane przez lekarzy i specjalistów". Równocześnie poinformowało też, że odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Sytuację radiacyjną na bieżąco monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki. "Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - przekazała agencja w swoich mediach społecznościowych w środę 5 października.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jodek potasu - jak działa?

Portal Twoje Zdrowie postanowił porozmawiać na temat tabletek z jodkiem potasu z endokrynologiem. Prof. Marcin Barczyński także zwraca uwagę, że tabletek nie należy przyjmować na własną rękę. Jak działają takie preparaty?

- W sytuacji, w której pojawia się chmura radiacyjna zawierająca jod promieniotwórczy, tarczyca go bardzo chętnie wyłapuje i niestety jest narażona na skutki działania tego promieniotwórczego jodu [...]. W sytuacji, w której mamy realne zagrożenie jodem promieniotwórczym, kiedy chmura radiacyjna znajduje się na obszarze, gdzie mieszkamy, zażycie wcześniej takiej tabletki ze stabilnym jodem, prawie całkowicie blokuje wychwyt jodu w tarczycy i ogranicza naszą ekspozycję na ten jod promieniotwórczy - tłumaczy lekarz. Jak mówi, ryzyko indukcji nowotworów tarczycy największe jest u dzieci i młodych dorosłych (18-20 lat).

Jak zażywać jodek potasu?

Jodku potasu nie powinniśmy zażywać profilaktycznie. Nie ma to zresztą sensu, jak tłumaczy bowiem prof. Barczyński, "jod kumuluje się głównie na 24 godziny i tak naprawdę po tygodniu czy po dwóch tygodniach oczekiwanego efektu już nie będzie".

Preparat powinno się przyjąć bezpośrednio przed narażeniem na promieniotwórczy jod. W przeciwnym razie negatywne skutki mogą okazać się większe od potencjalnych korzyści. Jak czytamy, wystąpić mogą reakcje niepożądane obejmujące między innymi układ sercowo-naczyniowy. Dojść może także do rozwinięcia się nadczynności tarczycy, pojawienia się objawów żołądkowych, reakcji alergicznych.

W przypadku narażenia na promieniowanie zaleca się przyjęcie dwóch tabletek jodku (łącznie 50 mg) przez osoby dorosłe. U osób między trzecim a 12. rokiem życia stosuje się dawkę 25 mg, u dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia - pół tabletki, natomiast dla noworodków przewidziana jest dawka jednej czwartej tabletki.

Więcej o: