Tatry. Na szczytach 25 cm śniegu. "Taką mamy zimę tej jesieni". Alerty przed lawinami i roztopami [WIDEO]

Warunki w Tatrach są trudne. Miejscami szlaki są oblodzone, a w wysokich partiach gór zalega śnieg. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TPN podkreśla, że poruszanie się w zimowych warunkach wymaga od turysty dużego doświadczenia i specjalnego sprzętu. IMGW planuje wydać alert przed roztopami.

Meteorolodzy IMGW-PIB z obserwatorium na Kasprowym Wierchu opublikowali na Facebooku nagranie silnej śnieżycy, jaka przeszła nad Tatrami w poniedziałek 3 października. "Taką mamy zimę tej jesieni" - słyszymy.

We wtorek rano pokrywa śnieżna na tym tatrzańskim szczycie miała grubość 25 cm - podał Instytut.

Z kolei Tatromaniak i Téryho chata pokazały zdjęcia ośnieżonych Tatr po stronie słowackiej.

Warunki w Tatrach. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W związku z panującą w górach zimową aurą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Alert obowiązuje do godz. 20 w środę 5 października, ale może zostać przedłużony.

Śnieg zalega już od wysokości około 1500 m n.p.m. Miejscami występują oblodzenia. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością obsługi. Dodatkowym utrudnieniem są silne porywy wiatru w partiach graniowych

- informuje Tatrzański Park Narodowy.

TOPR dodaje, że "pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna".

Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin

- przestrzegają ratownicy.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Roztopy w Tatrach. IMGW wyda ostrzeżenia

IMGW zapowiada, że od środy w Tatrach będzie obowiązywał alert pierwszego stopnia przed roztopami. "Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna około 9 stopni. Temperatura minimalna około 6 stopni" - przekazali synoptycy.

Więcej o: