Meteorolodzy IMGW-PIB z obserwatorium na Kasprowym Wierchu opublikowali na Facebooku nagranie silnej śnieżycy, jaka przeszła nad Tatrami w poniedziałek 3 października. "Taką mamy zimę tej jesieni" - słyszymy.
We wtorek rano pokrywa śnieżna na tym tatrzańskim szczycie miała grubość 25 cm - podał Instytut.
Z kolei Tatromaniak i Téryho chata pokazały zdjęcia ośnieżonych Tatr po stronie słowackiej.
W związku z panującą w górach zimową aurą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Alert obowiązuje do godz. 20 w środę 5 października, ale może zostać przedłużony.
Śnieg zalega już od wysokości około 1500 m n.p.m. Miejscami występują oblodzenia. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością obsługi. Dodatkowym utrudnieniem są silne porywy wiatru w partiach graniowych
- informuje Tatrzański Park Narodowy.
TOPR dodaje, że "pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna".
Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin
- przestrzegają ratownicy.
IMGW zapowiada, że od środy w Tatrach będzie obowiązywał alert pierwszego stopnia przed roztopami. "Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna około 9 stopni. Temperatura minimalna około 6 stopni" - przekazali synoptycy.