Rosyjski samolot zbliżył się do polskiej granicy. W Malborku poderwano myśliwce

Włoskie siły powietrzne poinformowały o poderwaniu myśliwców, które stacjonują w Polsce. Powodem była obecność rosyjskiego samolotu w pobliżu polskiej granicy.

"Kolejny natychmiastowy start Eurofighterów włoskich sił powietrznych zaangażowanych w Air Policing w Polsce" - podały na Twitterze siły powietrzne Włoch.

Włoskie myśliwce poderwane z Malborka

Jak wyjaśniono w krótkim komunikacie, powodem poderwania myśliwców było zbliżenie się do granicy Polski rosyjskiego samolotu. 

Włoskie samoloty Eurofighter Typhoon stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Zobacz wideo Siemoniak: Berlusconi wygaduje niemoralne bzdury

Kontyngent trafił do Polski w ramach Baltic Air Policing, który jest wyrazem solidarności państw Sojuszu Północnoatlantyckiego z Litwą, Łotwą i Estonią, czyli członków NATO, którzy nie mają swojego lotnictwa wojskowego. Stałe zabezpieczanie przestrzeni powietrznej (air policing) jest obowiązkową procedurą, więc w tym przypadku pilnowanie nieba biorą na siebie pozostali sojusznicy, wymieniając się" co trzy miesiące.

Obecnie natomiast malborska infrastruktura jest wykorzystywana na potrzeby Enhanced Baltic Air Policing, czyli wzmocnionego dozoru. Przed rokiem w jego ramach w malborskiej Bazie służbę pełnili lotnicy z Turcji.

Kanclerz Niemiec Olaf ScholzZłe prognozy dla Niemiec. Recesja mocno uderzy w gospodarstwa domowe

Więcej o: