Pogrzeb Franciszka Pieczki. Andrzej Duda: To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora

Trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego aktora Franciszka Pieczki. Wydarzenie ma charakter państwowy, a udział w nim bierze m.in. prezydent Andrzej Duda. - To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, ale pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka niezwykle porządnego, rzetelnego, życzliwego, dobrego, a zarazem szlachetnego - mowił prezydent.

W Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy w czwartek o godz. 12 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w piątek 23 września aktora Franciszka Pieczki. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uczestniczą w nim między innymi: prezydent Andrzej Duda i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Andrzej Duda o aktorze: Wzór do naśladowania

Podczas pożegnania zmarłego aktora głos zabrał prezydent Andrzej Duda. - Piękne życie Franciszka Pieczki miało dwa oblicza, które pokazywały, jak bardzo nietuzinkową postacią był. Aktor i kochający mąż, ojciec, dziadek, przyjaciel - zwykły człowiek - mówił. 

- Polskość i śląskość razem były wtopione w duszę Franciszka Pieczki. Pracował w kopalni, marząc o kinie. Swoim życiem pokazywał, że film może budować człowieka - kontynuowała prezydent. - Franciszek Pieczka cieszył się sympatią i szacunkiem jako aktor, Ślązak, Polak. Niezwykłe, a zarazem zwykłe życie. Wzorzec do naśladowania dla wielu z nas - dodał. 

- Dziękuję śp. Franciszkowi Pieczce za jego życie, wkład w rozwój polskiej sztuki, ale i za przykład dla najbliższych i tych, którzy go znali - powiedział Andrzej Duda na koniec przemówienia. 

Aktora żegnają też koledzy - aktorzy jak: Włodzimierz Press czy Sylwester Maciejewski. Do Falenicy przyjechały także zespoły ze Śląska, w tym: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" imienia Stanisława Hadyny i orkiestra górnicza z Godowa, czyli miejsca urodzenia Franciszka Pieczki.

Wartę honorową przy trumnie pełnią żołnierze z Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po mszy nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego aktora na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka nie żyje. Aktor wystąpił w ponad stu filmach

Franciszek Pieczka wystąpił w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów szczególnie zostanie zapamiętany z filmów "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik". Szczególną popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

Aktor przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Był laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielkiego Splendora i Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2018" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września w wieku 94 lat.

Więcej o: