Ograniczenie wjazdu do Polski dla Rosjan. Lotnicze i morskie przejścia graniczne zostały zamknięte

Ograniczenie wjazdu do Polski dla Rosjan weszło w życie 19 września. Od tygodnia obywatele Rosji nie mogą wjechać na terytorium Polski w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Z kolei od 26 września ograniczenie zostało rozszerzone o możliwość przekroczenia granicy lotniczej i morskiej.

W poniedziałek 19 września weszło w życie rozporządzenie ograniczające obywatelom Federacji Rosyjskiej wjazd na terytorium Polski. W uzasadnieniu do rozporządzenia napisano, że dokument jest realizacją ustaleń zawartych we wspólnym oświadczeniu Estonii, Łotwy, Litwy i Polski z 7 września bieżącego roku.

Zobacz wideo Zapomniana granica. "Tu wciąż są ludzie"

Wojna w Ukrainie. Ograniczenie wjazdu do Polski dla Rosjan weszło w życie 19 września

Ograniczenie wjazdu do Polski dla Rosjan zostało rozszerzone 26 września. Od poniedziałku na terytorium Polski nie mogą lądować także samoloty i statki. "Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne. Zmiana w tym zakresie będzie obowiązywała od 26 września br." - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rosjanie czekają na przejściu granicznym z Finlandią, 22.09.2022 r.Zaostrzono przepisy dotyczące wjazdu Rosjan do Polski

Rzeczniczka Straży Granicznej o ruchu na granicy polsko-rosyjskiej: Wyjechało 400 rosyjskich obywateli 

Wiceminister MSWiA, Maciej Wąsik powiedział w piątek na antenie Polskiego Radia, że "nie będzie otwarcia granic dla Rosjan". - Będziemy prowadzili twardą politykę wobec tego państwa. To nie jest tylko wojna Putina, to jest wojna Rosjan - stwierdził.

Porucznik Anna Michalska rzeczniczka Straży Graniczne powiedziała w sobotę w TVP Info, że do tej pory z granicy odesłano około 70 Rosjan. Osoby te - dodała - są przez funkcjonariuszy informowane o podstawie tej decyzji i o tym, że muszą wrócić do Rosji.

Policjanci zatrzymują demonstranta podczas protestu przeciwko częściowej mobilizacji w Moskwie. Rosja, 24 września 2022 r.Wstępny bilans zatrzymań w Rosji. "Żadnych grobów!"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Anna Michalska poinformowała też, że Straż Graniczna nie odnotowała wzmożenia ruchu na granicy rosyjsko-polskiej po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji. - W ostatnim tygodniu jeśli chodzi o wjazd do Polski, to dziennie granicę przekracza około 300-340 osób na dobę. Przez wszystkie odcinki granicy - lotniczą, lądową i morską. Ale w tym samym czasie wyjeżdża z Polski czterystu obywateli Rosji. I tutaj zasadniczych różnic nie widzimy, a nawet ten ruch zmalał - powiedziała Anna Michalska.

Więcej o: