Jaka będzie pogoda w weekend? W Tatrach metrowe zaspy i zagrożenie lawinowe

Jaka pogoda w weekend w Polsce? Praktycznie w całym kraju czeka nas ocieplenie - gdzieniegdzie na termometrach będzie nawet 19 stopni Celsjusza. Z kolei wysoko w górach panują naprawdę trudne warunki pogodowe - na szczytach miejscami zalega nawet metrowa warstwa śniegu. Wydane zostało zagrożenie lawinowe.

Pogoda w Tatrach w ostatnich dniach przyniosła nam prawdziwie zimową aurę. Pierwszy śnieg spadł na górskich szczytach przed kilkoma dniami. Obecnie na wysokości od ok. 1400 metrów nad poziomem morza leży nawet metrowa warstwa pokrywy śnieżnej. Na Kasprowym Wierchu spadło ok. 47 cm opadu. 

Zobacz wideo Ekspert: Jeśli zima nie będzie wyjątkowo mroźna gazu powinno nam wystarczyć

Tatry. Pokrywa śnieżna wysoko w górach. Jest zagrożenie lawinowe 

- Na szczytach mamy już sporą pokrywę śnieżną. Śnieg padał przy silnym wietrze, więc w wielu miejscach utworzyły się zaspy osiągające nawet jeden metr. Szlaki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, pod którym są oblodzenia - powiedział w rozmowie z tvn24.pl przewodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. 

TPN przypomina, że warunki w wyższych partiach Tatr są już skrajnie trudne. "Śnieg zalega już od wysokości około 1400 m n.p.m. Szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą występują silne oblodzenia. W miejscach zacienionych śnieg jest twardy i zmrożony" - czytamy w opublikowanym komunikacie

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.\

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto, kałuże oraz jest ślisko. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach" - przestrzegają przewodnicy. 

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy na stronie lawiny.topr.pl

Jaka pogoda będzie w weekend w Polsce? Będzie cieplej, możliwy deszcz

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę od zachodu do Polski nasunie się płytka zatoka niżowa, która spowoduje napływ cieplejszego powietrza polarnego morskiego z południa. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza w Zakopanem, 14-15 st. nad morzem i w centrum do 17-18 stopni Celsjusza w zachodnich regionach. Na północnym wschodzie może przelotnie popadać deszcz, w pozostałych regionach zapowiada się pochmurną aurę z rozpogodzeniami. 

W niedzielę nieco cieplej. W Zakopanem maksymalnie 13 stopni Celsjusza, 14 st. z kolei na wschodzie i północy, 15-16 w centrum, 18 na zachodzie. W Toruniu słupki rtęci mogą podskoczyć nawet do 19 stopni Celsjusza. Zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami. W całej Polsce możliwe będą przelotne opady deszczu. 

Więcej o: