Pierwszy dzień jesieni 2022 nadszedł. W tym roku jest wyjątkowy

Pierwszy dzień jesieni nadszedł. Dziś, w piątek 23 września, rozpoczęła się kolejna kalendarzowa pora roku. W tym roku zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna jesień zaczyna się tego samego dnia - to wyjątkowa sytuacja. Od teraz dni będą krótsze od nocy.

Najwcześniej zaczęła się jesień meteorologiczna. Jej początek przypada zawsze 1 września, a koniec 30 listopada. Początek jesieni dla wielu osób wyznacza jednak data w kalendarzu albo wskazania astronomów.

Kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni przypadają w tym roku jednego dnia

Astronomiczny początek jesieni zwany jest równonocą jesienną lub jesiennym przesileniem. To moment, kiedy Ziemia przekracza taki punkt swojej orbity, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik, a jednocześnie są styczne do powierzchni Ziemi przy jej biegunach. Od tej chwili, przez kolejne pół roku biegun południowy będzie znajdował się bliżej Słońca niż biegun północny. Inaczej mówiąc, bardziej oświetlona promieniami Słońca będzie wtedy południowa półkula Ziemi.

Jak wynika z samej nazwy, podczas równonocy jesiennej dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo - po 12 godzin. Przesilenie odbywa się zawsze w drugiej połowie września, ale jego data nie jest stała.

Zobacz wideo Dwa pyszne ciasta ze śliwkami - idealne na jesień

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W 2022 roku początek astronomicznej jesieni wypada w piątek 23 września. Dzień potrwa wtedy dokładnie 12 godzin i 12 minut. Będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 35 min. i dłuższy od najkrótszego również o 4 godz. 29 min. Astronomiczna jesień zakończy się w momencie przesilenia zimowego 21 grudnia.

Jesień fenologiczna. Czym jest? Kiedy się zaczyna?

Poza wymienionymi wyróżnia się jeszcze jesień fenologiczną, związaną ze zjawiskami, jakie zachodzą w przyrodzie (np. z kwitnieniem i dojrzewaniem roślin, zmianą ubarwienia liści czy zachowania w świecie zwierząt). Fenolodzy stosują podział na wczesną jesień (czas, gdy m.in. kwitnie wrzos i dojrzewa kasztanowiec) i - po prostu - jesień (gdy liście robią się złote i czerwone, po czym opadają).

Więcej o: