Przemysław Czarnek: Szanowne ZNP i Panie Broniarz, gdzie byliście przed 2016? Na whisky?

Przemysław Czarnek odniósł się do wypowiedzi szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w związku z "bardzo złą sytuacją w oświacie" nie wyklucza strajku. "Gdzie byliście przed 2016? Na whisky?" - zapytał minister, zwracając się w internetowym wpisie do związku i Sławomira Broniarza.

Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka obecny rząd znacząco zwiększył subwencję oświatową i wprowadził podwyżki dla nauczycieli. W swoim wpisie na Twitterze minister wskazał na uproszczenie awansów zawodowych, inwestycje w infrastrukturę edukacyjną oraz wprowadzenie programu "Poznaj Polskę", a także na milionowe dotacje na szkoły niesamorządowe i stowarzyszenia edukacyjne.

Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek". "Dzisiaj potrzebna nam jest jedność i zgoda"

Przemysław Czarnek o inwestycjach w oświatę. Zwrócił się do ZNP: Gdzie byliście przed 2016? Na whisky?

Przemysław Czarnek odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza, który "nie wyklucza strajku" w związku z - jak to określił - "bardzo złą sytuacją w oświacie". W październiku ZNP planuje również utworzenie edukacyjnego miasteczka, które ma informować polityków, rodziców, samorządowców i nauczycieli o przyczynach akcji protestacyjnej.

"O 11 miliardów złotych większa subwencja oświatowa od 1 stycznia 2023 roku, a łącznie o 24 miliardy więcej niż za PO-PSL. 1240 i 814 złotych podwyżki dla najmniej i najlepiej zarabiających nauczycieli 1 stycznia, łącznie blisko 80 proc. i 50 proc. więcej niż za PO-PSL. 5,2 miliardów złotych inwestycji w infrastrukturę edukacyjną i blisko 5 miliardów złotych inwestycji informatycznych, w tym ponad 1 miliard złotych na Laboratoria Przyszłości" - wyliczał minister w serii wpisów na Twitterze.

W swoich wpisach wspomina również o 140 milionach złotych przeznaczonych na wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę" oraz o 160 milionach złotych inwestycji w szkoły niesamorządowe i stowarzyszenia edukacyjne. "Szanowne ZNP i Panie Broniarz, która z tych pozycji to 'bardzo zła sytuacja' i gdzie byliście przed 2016? Na whisky?" - zakończył.

"Tylko ci nauczyciele nie potrafią docenić i odchodzą z zawodu, a samorządy narzekają, że subwencja pokrywa jedynie połowę kosztów edukacji..." - napisał w odpowiedzi na wpis Czarnka Sławomir Ćwik, radny klubu Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

3Konferencja prasowa prezesa ZNP Slawomira Broniarza ZNP: "Pogotowie protestacyjne od 1 września". I nie wyklucza strajku

Akcja protestacyjna Związku Nauczycielstwa Polskiego

Od 1 września w placówkach oświatowych w całej Polsce od trwa akcja protestacyjna nauczycieli zrzeszonych w ZNP. W tej chwili ma ona charakter symboliczny polegający głównie na oflagowaniu budynków. Zgodnie z zapowiedziami Związku ewentualny strajk nauczycieli nie odbędzie się ani w październiku, ani w listopadzie.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne) Ile powinni zarabiać nauczyciele? [SONDAŻ] "Polacy nie wstaliby za to z łóżka"

Więcej o: