Szef MSWiA podpisał rozporządzenie ws. ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski. Są wyjątki

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zaostrzające ograniczenie wjazdu do Polski dla obywateli Rosji. "To efekt wspólnych uzgodnień Polski, Estonii, Litwy i Łotwy" - poinformował szef resortu.

"Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał szef MSWiA na Twitterze.

MSWiA zaostrza ograniczenia dot. wjazdu Rosjan do Polski

Ograniczenia dotyczą wjazdu dla rosyjskich obywateli, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen wydane w celach turystycznych i wypoczynkowych. Przewidziano też wyjątki, dzięki którym restrykcje nie obejmują między innymi wizyt w celach humanitarnych i wjazdu osób prześladowanych politycznie.

Zobacz wideo Sikorski o Macierewiczu: PiS ma oszusta na stanowisku wiceprzewodniczącego partii

"Ograniczenia te nie wprowadzają całkowitego zakazu wjazdu i w mocy zostaną utrzymane wspólnie uzgodnione uzasadnione wyjątki dla dysydentów, przypadków humanitarnych, członków rodzin, posiadaczy zezwoleń na pobyt, w celu ułatwienia przewozu towarów i usług transportowych, misji dyplomatycznych i ułatwień tranzytowych, uwzględniające popieraną przez Strony oświadczenia potrzebę dalszego wspierania przeciwników reżimu Prezydenta FR i stwarzania im możliwości opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej. Projekt uwzględnia te ustalenia" - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki przekazał w PAP, że restrykcje wobec Rosjan będą obowiązywać na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września także na lotniskach i w portach morskich. 

Masowe groby w IziumieTrwa operacja informacyjna Rosji dotycząca zbrodni w Iziumie

Więcej o: