Zakopane wprowadza prohibicję. Szampan nie poleje się w godz. od 23 do 6. Zakaz jeszcze przed Sylwestrem

Zakopiańscy radni przyjęli zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od 23 do 6 rano. Żaden z polityków nie był przeciwny tej decyzji. Wniosek w tej sprawie wpłynął od samych mieszkańców.

Zgodnie z decyzją radnych miejskich z Zakopanego, w stolicy polskich Tatr napoje alkoholowe nie będą sprzedawane w godzinach od 23 w nocy do 6 rano. Nocna prohibicja ma ukrócić burdy, do których dochodziło wśród turystów na ulicach. "Za" wnioskiem zagłosowało 11 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a sześciu nie uczestniczyło w głosowaniu. Nikt natomiast nie był przeciw. 

Zakopane. Półnadzy pasażerowie na dachu busaPokaz głupoty w Zakopanem: Półnadzy turyści na dachu jadącego busa. Są zarzuty dla kierowcy

Zakopane wprowadza nocną prohibicję. "To pierwszy taki projekt"

- Zakazem objęte będą sklepy detaliczne. Wynika to m.in. z wniosków mieszkańców wpływających do miasta, którzy skarżą się na zwiększoną uciążliwość ze strony sklepów sprzedających alkohol właśnie w godzinach nocnych. To pierwszy taki projekt, ale na tę chwilę uważamy, że on kompleksowo rozwiąże problem poprzez ograniczenie dostępności do alkoholu - powiedziała w trakcie obrad Joanna Posadzka-Gil z biura prawnego zakopiańskiego magistratu, którą cytuje "Wyborcza".

Całość artykułu "W Zakopanem nocą nie kupimy już alkoholu. Przełomowa decyzja radnych" znajduje się pod tym linkiem. 

W uzasadnieniu można przeczytać, że zadaniem uchwały jest ograniczenie dostępności do alkoholu i zmniejszenie uciążliwości działania sklepów nocnych i całodobowych. Radni chcą też ograniczyć liczbę interwencji policji, która wzywana jest w sprawie zakłócania porządku publicznego, zakłócania ciszy nocnej czy łamania zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

'Sylwester Marzen z Dwójką' w ZakopanemZakopane. Liczba zakażeń wzrosła o 159 proc. Po "Sylwestrze Marzeń" TVP?

- Uchwała dotycząca ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych została wypracowana wraz z Radą Miasta Zakopane. Wspólnie liczymy na to, że pozwoli ona działać przedsiębiorcom, ale wprowadzi także ograniczenia, które pozytywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula cytowany przez RMF FM.

Uchwała zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Przewodniczący Rady Miasta ma jednak siedem dni na przesłanie uchwały do publikacji. Oznacza to, że w praktyce uchwała wejdzie w życie prawdopodobnie za około miesiąc - przed świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem. 

Zobacz wideo Policja pokazała weekendowe obrazki spod Tatr. Tłumy na ulicach i stokach
Więcej o: