Gdzie są grzyby? Lasy Państwowe zapraszają - tu zbierzesz kosz prawdziwków w 35 minut

Gdzie iść na grzyby, żeby szybko uzbierać pełen koszyk? Okazuje się, że mnóstwo grzybów rośnie teraz na Śląsku. Lasy Państwowe opublikowały film, na którym ilość prawdziwków może przyprawić o zawrót głowy.

"Jak zebrać kosz prawdziwków w 35 minut - wystarczy trafić na dobre miejsce" - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku przez Nadleśnictwo Kędzierzyn. Do wpisu dołączono także nagranie, na którym widać duży kosz wypełniony po brzegi dorodnymi i pięknymi prawdziwkami. Grzyby widać nie tylko tam - autor filmiku zarejestrował niewielki obszar lasu, na którym pokazał, jak na ściółce leśnej rośnie wiele prawdziwków. 

Gdzie iść na grzyby? Najlepsze zbiory czekają grzybiarzy z południowo-zachodniej Polski

Gdzie iść na grzyby? Zdaniem Marka Snowarskiego, autora portalu grzyby.pl, wiele okazów rośnie w tej chwili na Śląsku. "Zaczyna się rysować obraz tegorocznego jesiennego sezonu. Będzie on bardzo dobry w tych miejscach, gdzie w pierwszej połowie września już się rozwinął późnoletni wysyp prawdziwkowy, tj. głównie na szeroko rozumianym Śląsku, szerzej, na południowym zachodzie kraju" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Snowarskiego na portalu.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Autor atlasu grzybów dodał, że również we wschodniej części kraju pojawiło się wiele grzybów. "Sugeruję wypatrywania pierwszych jaskółek jesiennego wysypu (te już się pojawiają). Są doniesienia o zbiorach młodziutkich, klujących się podgrzybków, 'czarnych łepków'. Poprzedzają one o kilka dni początek zasadniczego wysypu" - wyjaśnił Marek Snowarski.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie grzyby znajdziemy w lasach jesienią?

Jesienią w polskich lasach znajdziesz m.in.:

  • Borowiki - najwięcej we wrześniu i październiku,
  • Podgrzybki - najwięcej we wrześniu i październiku,
  • Maślaki - najwięcej we wrześniu,
  • Gąski - najwięcej w październiku i listopadzie,
  • Kurki - najwięcej wrześniu i październiku,
  • Koźlarze - najwięcej wrześniu,
  • Kanie - najwięcej we wrześniu i październiku,
  • Rydze najwięcej w październiku i listopadzie,
  • Opieńki - najwięcej w październiku.
Więcej o: