Szefowa KE pochwaliła Polskę, Kaczyński z Morawieckim uderzają w Tuska. "Dogadywał się z Putinem"

- Nie możemy ulec wrażeniu, że cała klasa polityczna w Polsce była antyrosyjska - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji, na której obecny był też szef PiS Jarosław Kaczyński. Wbrew oczekiwaniom nie poruszono kwestii energetyki, dodatku węglowego czy cen prądu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Na początku nawiązano do słów przewodniczącej Komisji Europejskiej, która podczas środowego wystąpienia przyznała rację krajom naszego regionu w sprawie polityki wobec Rosji. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki o rosyjskich i niemieckich interesach

- Mamy nauczkę z tej wojny. Trzeba było słuchać głosów wewnątrz Unii, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Oni przez lata nam mówili, że Putin się nie zatrzyma i że należy różnicować źródła energii - podkreślała w orędziu o stanie UE Ursula von der Leyen.

Tuż po rozpoczęciu konferencji rzecznik rządu Piotr Müller opublikował wpis. "Prawo i Sprawiedliwość od lat mówiło o zagrożeniach ze strony Rosji. W tym czasie rząd Donalda Tuska konsekwentnie dogadywał się z Putinem. Dzisiaj przyznają nam rację przywódcy z całej Europy" - czytamy we wpisie. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki o polityce wobec Niemiec i Rosji

Dla liderów Zjednoczonej Prawicy wypowiedź szefowej KE stała się podstawą do podsumowania polityki opozycji wobec Rosji. Zdaniem prezesa PiS wiele działań poprzednich rządów służyło "rosyjskim i niemieckim interesom". Szef Prawa i Sprawiedliwości mówił też o "awansach jednego człowieka"

- Wszystko, co robili nasi poprzednicy, wszystko to służyło interesowi niemieckiemu i rosyjskiemu. Cel, który był najbardziej istotny, to były awanse jednego człowieka i to na poziomie europejskim - te awanse otrzymał - stwierdził Jarosław Kaczyński. 

Donald Tusk Tusk o programie PiS: Zakaz rozwodów, antykoncepcji, pełny zakaz aborcji

Morawiecki: Nie możemy ulec wrażeniu, że cała klasa polityczna w Polsce była antyrosyjska

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że przewodnicząca KE przyznała rację Polsce. - Od prawie siedmiu miesięcy toczy się wojna na Ukrainie. Dziś można odnieść wrażenie, że wszystkie siły polityczne zawsze były antyrosyjskie. Wczoraj przewodnicząca KE przyznała rację Polsce i krajom bałtyckim, ale wcześniej tak nie było - mówił Morawiecki. 

Stwierdził też, że opozycja nie zawsze była antyrosyjska. - Nie możemy ulec wrażeniu, że cała klasa polityczna w Polsce była antyrosyjska. Kiedy jeździłem po Europie trzy miesiące przed wojną i ostrzegałem przed tym, co ma się stać, to oni nie dowierzali - dodał szef rządu. 

Zdaniem szefa rządu symbolem rządów PiS będą trzy inwestycje uniezależniające Polskę od Rosji. - Czyli Gazociąg Bałtycki, Port w Świnoujściu i Mierzeja Wiślana, która będzie otwarta za kilka dni. A dziś nasi konkurenci mówią, że to oni byli zawsze przeciw Rosji - stwierdził premier.

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, na zakończenie konferencji zapowiedział, że w ciągu dnia w mediach pojawiać się będą nagrania, które mają potwierdzić tezę polityków PiS. 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas 61. posiedzenia Sejmu IX kadencji (Macierewicz miał sfałszować raport swojej podkomisji smoleńskiej). Warszawa, 14 września 2022 r. Wykluwa się rekonstrukcja rządu. Ważą się losy kilku ministrów

Więcej o: