Sondaż IBRiS. Topnieje przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską. W Sejmie sześć partii

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu wskazuje na znaczący spadek poparcia wyborców dla Zjednoczonej Prawicy. Jej przewaga nad Koalicją Obywatelską topnieje i wynosi 5,5 pkt proc. Do Sejmu weszłoby sześć partii.

Według wrześniowego sondażu preferencji wyborczych przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu na koalicję Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski zagłosowałoby 31,6 proc. ankietowanych. To o 3,3 pkt proc. mniej niż w badaniu przeprowadzonym dla tego samego portalu pod koniec lipca.

Tuż za plecami partii rządzącej uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,1 proc. KO również zaliczyło spadek poparcia, ale jedynie o 0,4 pkt proc. Najniższy stopień podium zajęła Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni zagłosowałoby 13,4 proc. Polaków. To wzrost o 1,8 pkt proc.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dalsze miejsca zajęły Lewica z wynikiem 9,2 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.), PSL-Koalicji Polskiej, na które zagłosowałoby 6,2 proc. ankietowanych (wzrost o 1,1 pkt proc.). Do Sejmu weszłaby również Konfederacji z poparciem na poziomie 5,6 proc.

Sondaż IBRiS. 42,4 proc. ankietowanych zdecydowanych, żeby pójść na wybory

Ankietowani zostali również zapytani o udział w najbliższych wyborach. Gdyby w najbliższą niedzielę trzeba było pójść do urn, swój udział zadeklarowało 42,4 proc. badanych. Raczej poszłoby 13,2 proc. 

Możliwość "raczej nie" wybrało 20,9 proc. badanych, a zdecydowanie udział w wyborach wykluczyło 21,1 proc. ankietowanych.

Niezdecydowanych w tej kategorii jest zaledwie 2,4 proc.

Zobacz wideo PO zmienia zdanie ws. aborcji. Nowacka: Cieszę się, że politycy dojrzewają do pewnych decyzji

Sondaż został przeprowadzony przez w dniu 13 września 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: