Lubelskie. Z samolotów spadną brunatne kostki. Uwaga: nie wolno ich dotykać!

Na terenie województwa lubelskiego rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Działania będą prowadzone na terenach leśnych i polnych z pominięciem obszarów zabudowanych.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał, że jesienna akcja ochronnego szczepienia zostanie przeprowadzona od 12 do 14 września 2022 roku i dotyczy całego województwa lubelskiego. Substancja będzie zrzucana z samolotów.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

Lubelskie. Trwa druga akcja szczepienia lisów

Szczepionka przeznaczona dla lisów zostanie zrzucona na kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem terenów zabudowanych. "Dawkę szczepionki stanowi blister z płynem o wielkości około 3 cm, który zawiera szczepionkę zatopioną w przynęcie, o intensywnym zapachu" - informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

Uwaga! Substancja jest niebezpieczna dla ludzi oraz dla psów, dlatego nie należy jej dotykać. "Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa lub skaleczenia skóry - należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ręce lub inne niezakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem" - przekazuje inspektorat w Lublinie.

Podczas akcji szczepienia lisów należy zwracać uwagę na psy i koty

Przez dwa tygodnie od rozrzucenia szczepionki w lasach czy na polach, właściciele psów oraz kotów nie powinni pozwalać zwierzakom biegać wolno po tych terenach. Każdy kontakt zwierzęcia domowego z substancją powinien zostać zgłoszony najbliższemu lekarzowi weterynarii.

Więcej o: