Pogoda długoterminowa na październik 2022. Będą przymrozki, możliwe pierwsze opady śniegu

Pogoda długoterminowa na październik 2022 według IMGW przewiduje średnią temperaturę w normie, jednak inne modele wskazują na anomalię powyżej normy. Co z opadami? Czy czeka nas kolejny suchy miesiąc?

Pogoda długoterminowa IMGW na październik 2022 wskazuje średnią temperaturę miesięczną mieszczącą się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Fani Pogody, którzy powołują się na model CFS wskazują jednak, że anomalia temperatury będzie powyżej normy na obszarze całej Polski. Należy tu jednak zaznaczyć, że wciąż możliwe będą tygodnie chłodniejsze niż średnia norma wieloletnia.

Zobacz wideo Trzaskowski: Neutralność klimatyczna? Jak najszybciej

Tego miesiąca można spodziewać się częstszych przymrozków niż we wrześniu, a także dłuższych okresów z niską temperaturą. Według europejskiego modelu ECMWF w październiku najcieplej ma być w północnych regionach. Na południowym wschodzie wartości powinny mieścić się w normie. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Polska" ławka za 100 tys. złotych poległa po pierwszym deszczu [ZDJĘCIA]

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Co z opadami?

Zgodnie z prognozą długoterminową IMGW suma opadów atmosferycznych w październiku na północnym zachodzie może wynieść powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południowym wschodzie wartości mogą być poniżej normy. Z kolei w pozostałych regionach powinny zmieścić się w normie. 

Model CFS wskazuje, że w tym miesiącu dominować będzie pogoda wyżowa. Czekają nas jednak również wpływ niżu znad Atlantyku, który może prowadzić do sporych zmian pogodowych i nagłych zjawisk, jak intensywne opady czy burze. Ten sam model wskazuje jednak, że cały miesiąc pod względem opadów może znajdować się poniżej normy wieloletniej. 

Niepokojące zjawiska meteorologiczne nad Polską Leje kondensacyjne na Dolnym Śląsku. "Można się było wystraszyć" [WIDEO]

W październiku możemy spodziewać się głównie opadów deszczu, niewykluczone jednak, że na nizinach po raz pierwszy spadnie śnieg, a w obszarach górskich i podgórskich biała pokrywa może utrzymać się na dłużej. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: