Elżbieta II odwiedziła Polskę w 1996 roku. Przemawiała po polsku, jej mąż próbował śliwowicy [ZDJĘCIA]

Królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę w 1996 roku. Monarchini odwiedziła wówczas Warszawę i Kraków, razem ze swoim małżonkiem - księciem Filipem. Wizyta odbyła się podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.

Królowa Elżbieta II w 1996 roku odwiedziła Polskę. Monarchini towarzyszył mąż - książę Filip. Królewska para pojawiła się w Warszawie i w Krakowie. Po największych polskich miastach oprowadzał ich Aleksander Kwaśniewski, który wówczas pełnił urząd prezydenta. Chociaż wizyta była oficjalna, to zdarzały się odstępstwa od protokołu.

Zobacz wideo Czy PiS powinno Zbigniewowi Ziobro pokazać drzwi? Kwaśniewski: Zdecydowanie tak

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Król Karol IIIKról Karol III wydał oświadczenie. :Opłakujemy odejście ukochanej Matki"

Królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę. Książę Filip zgubił się w Krakowie

Wizyta Elżbiety II była ważnym wydarzeniem medialnym. Prezydent Aleksander Kwaśniewski pełnił wówczas rolę gospodarza, więc spędził w pobliżu królowej najwięcej czasu. Przyznał, że mimo szczegółowo opracowanego harmonogramu, zdarzały się odstępstwa od protokołu.

- Gdy z królową spacerowaliśmy po krakowskim Rynku, książę gdzieś się zagubił. "Gdzie jest Filip?" - pytała królowa. A on wcześniej na Kazimierzu częstowany był śliwowicą i zwyczajnie odłączył się od wycieczki - wspominał Kwaśniewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Opowiadał też o oficjalnej kolacji w Bristolu, podczas której mąż Elżbiety II poprosił o polskie piwo, którego pragnął spróbować.

Nie żyje królowa Elżbieta IIElżbieta II nie żyje. D-Day rozpisany na 10 dni [DATY]

Elżbieta II przemawiała po polsku do żołnierzy

Królowa zdawała się do wizyty podchodzić znacznie poważniej. Jednym z elementów wizyty było jej przemówienie do polskich żołnierzy. Zdecydowała, że swoje wystąpienie zacznie w języku polskim. Kwaśniewski relacjonował, że monarchini była zestresowana, dlatego w torebce miała kartkę, na której zapisała sobie słowa po polsku - "czołem żołnierze". Mimo obaw, królowa poradziła sobie z tym zadaniem bez trudu - a jak zauważał były prezydent, nie każdy obcokrajowiec daje sobie radę wymową trudnych polskich słów.

*****

Więcej o: