Gdzie jest burza? "Aktywne elektrycznie burze" zmierzają nad południe i centrum Polski [RADAR]

Wrzesień zaczął się słonecznie, jednak od czwartku pogoda będzie mniej łaskawa. IMGW ostrzega przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Czekają nas burze i ulewy.

Pierwszy tydzień września cieszył nas wyżową, słoneczną aurą. Teraz czeka nas jednak załamanie pogody. Jeszcze przed weekendem należy spodziewać się burz i ulewnych opadów deszczu - zapowiadają synoptycy z IMGW.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Załamanie pogody przed weekendem. Burze i ulewne deszcze

"Strefa bardzo aktywnych elektrycznie burz rozciąga się od Grodziska Wielkopolskiego po Dąbrowę Górniczą. W ciągu najbliższych kilku godzin burze nadal będą występować w centralnej i południowej części kraju, stopniowo słabnąc i przechodząc w jednostajne opady deszczu" - podało IMGW w czwartek 8 września po godzinie 18. 

IMGW wydało też ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wschodnich i południowych powiatów woj. mazowieckiego oraz południowych powiatów woj. lubelskiego. "Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 25 mm do 35 mm, lokalnie 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad" - czytamy w ostrzeżeniu. Udostępniony poniżej radar burz pozwala natomiast śledzić na bieżąco miejsce występowania wyładowań atmosferycznych. 

Prognoza na najbliższe dni obfituje w intensywne zjawiska meteorologiczne. "W ciągu najbliższych dni sytuacja ulegnie zmianie. Od zachodu Polska zaczyna dostawać się w zasięg zatoki związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich oraz towarzyszących jej frontów atmosferycznych" - wyjaśniają synoptycy z IMGW. 

Chłodne i suche arktyczne powietrze, zostaje zastąpione przez cieplejszą i znaczniej wilgotniejszą masę powietrza polarnomorskiego. A to oznacza gwałtowną zmianę pogody - będzie pochmurni i deszczowo. Miejscami opady mogą być bardzo intensywne.

Gdzie jest burza? Do Polski zbliża się cyklon PeggyDo Polski zbliża się cyklon Peggy. Może zrobić się groźnie

Prognoza pogody. Od czwartku ulewy

Od czwartku na zachodzie i południu Polski zrobi się pochmurnie. Pojawią się burze, którym będą towarzyszyć ulewy i porywy wiatru. Może wystąpić także grad.

"W kolejnych dniach burze oraz strefa opadów deszczu będą przemieszczały się stopniowo w głąb kraju. W piątek najsilniejsze opady na wschodzie i północnym wschodzie Polski; duże zachmurzenie spowoduje, że temperatura w tych regionach nie wzrośnie w ciągu dnia powyżej 12-14°C"  - czytamy na stronie IMGW.

W pozostałych częściach kraju temperatura będzie się utrzymywała w granicach 18-23°C. Czeka nas pochmurny i deszczowy weekend - na północy będzie ciepło, do 23 stopni. Na południu znacznie chłodniej - do 15 stopni.

Zachmurzone niebo (zdjęcie ilustracyjne)Do Polski nadchodzi cyklon Peggy. Od czwartku znaczne pogorszenie pogody

*****

Więcej o: