Polska chce kupić amerykańskie Apache. Mariusz Błaszczak zapowiada aż 96 śmigłowców uderzeniowych

Polska ma zamiar kupić amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że wystosowaliśmy zapytanie ofertowe w tej sprawie do rządu Stanów Zjednoczonych. Chodzi o kupno 96 śmigłowców w najnowszej wersji Guardian na potrzeby wojsk lądowych.

Razem ze śmigłowcami Polska pozyskałaby także transfer technologii. O przyszłym kontrakcie minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał w czwartek w Ramstein z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. W Niemczech zorganizowano także konferencję poświęconą sprawom ukraińskim i wsparciu, jakiego mogą udzielać Ukrainie państwa sojusznicze z NATO.

Jarosław Kaczyński i Mariusz BlaszczakBłaszczak zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS: Jestem ja, jeżeli nie umrę

Szef MON poinformował, że śmigłowce w pierwszej kolejności trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. "Dlatego, że [...] będzie wyposażona w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie z nimi współpracują" - przekazał resort na Twitterze.

Śmigłowiec Apache AH-64. Co to za maszyna?

"Apacz" obok Black Hawka należy do najbardziej rozpoznawalnych śmigłowców na świecie. Do czynnej służby w amerykańskiej armii trafił w 1986 roku.

Standardowy Apache jest wyposażony w działko automatyczne 30 mm M230 i wyrzutnię rakiet Hellfire/Hellfire II, Hydra 70 oraz AIM-92 Stinger. Jest też zaopatrzony w Integrated Helmet and Display Sighting System (IHDSS), czyli mechanizm pozwalający pilotom na kontrolowanie lądowania, lotu, jak i celowanie bronią poprzez proste gesty wykonywane głową.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

AH-64 Apache może latać na wysokości nawet 6100 metrów. Do napędu służą mu dwa silniki turbowałowe T700-GE-701. Ich łączna moc sięga 1265 kW, czyli 1720 koni mechanicznych. Choć amerykański helikopter ma masę startową na poziomie 9525 kg, może rozwinąć w powietrzu nawet 293 km/h. "W skrócie jest niewiele wolniejszy od superszybkiego pociągu TGV" - pisał w marcu Kuba Brzeziński z Moto.pl.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: Czemu o modernizacji polskiej armii nie myślało się rok czy dwa lata temu?

Przedstawiciel Boeinga: Apache może być najbardziej śmiercionośnym śmigłowcem w historii

- Apache to niezliczone zdolności zarówno ofensywne jak i defensywne, które w połączeniu z sensorami i systemami walki elektronicznej czynią tę maszynę najbardziej wytrzymałym i śmiercionośnym śmigłowcem w historii - podkreślał w czerwcowej rozmowie z Defence24.pl Adam Hodges, Business Capture Team Leader w Boeing Defense, Space & Security.

Helikoptery Apache posiadają już m.in. Arabia Saudyjska, Katar, Wielka Brytania, Japonia, Korea Południowa czy Holandia.

- Polska byłaby siódmym pod względem wielkości gospodarki operatorem, jest dobrze przygotowana do bycia jednym z państw-operatorów - podsumował Hodges.

Minister Mariusz Błaszczak podczas podpisywania umowy na armatohaubice Krab7,9 miliarda w dwa dni na polskie uzbrojenie

Ile kosztuje śmigłowiec Apache?

W przypadku tego typu maszyn nie ma sztywnych cenników. Dla przykładu Katar za każdą sztukę zapłacił blisko 28 milionów dolarów, Wielka Brytania ponad 37 mln dolarów, a Grecja ponad 56 mln dolarów.

Więcej o: