Warszawa. Proboszcz wynajął teren pod parking. Podatku nie płaci, ze względu na "cele kultu"

Były proboszcz parafii św. Barbary w ścisłym centrum Warszawy wydzierżawił teren kościoła pod płatny parking. Aby z niego skorzystać, trzeba wykupić abonament za 516 zł miesięcznie - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Duchowni podatku od dochodu nie płacą. Jak tłumaczą, zarobione pieniądze przeznaczają na "cele kultu religijnego i duszpasterstwo".

Choć parafia św. Barbary w Śródmieściu pomiędzy ulicami Emilii Plater, Nowogrodzką, św. Barbary i Wspólną w Warszawie oraz jej teren została wpisana do rejestru zabytków, nie przeszkodziło to w tym, aby tuż obok kościoła powstał parking.

"Parking płatny, wyłącznie dla klientów abonamentowych. Pon.- Pt. 7-19" - można przeczytać na tabliczce przytwierdzonej do ogrodzenia. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dowiedzieli się, że koszt takiego abonamentu wynosi 516 zł. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Warszawa. Dochody z najmu parafia przeznacza na cele "kultu religijnego i duszpasterstwo"

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" próbowali ustalić, dlaczego teren został wydzierżawiony pod parking, a przede wszystkim, czy wojewódzki konserwator wydał na to zgodę. "Parking przy kościele istnieje od wielu lat. To pytanie trzeba byłoby zadać podejmującym wówczas decyzję. Parafia nie ma obowiązku występowania o zgodę na parkowanie na terenie wokół budynku kościoła" - opowiedzieli w mailu przedstawiciele parafii, dodając, że "nie mają obowiązku występowania o zgodę na parkowanie na terenie wokół budynku kościoła". 

W odpowiedzi na pytanie o podatek, stwierdzili, że go nie uiszczają, bo uzyskane środki przeznaczają na "utrzymanie parafii, a także wspomagają rewitalizację ogrodu św. Barbary". "Parafia św. Barbary dochody z najmu powierzchni przeznacza na cele kultu religijnego i duszpasterstwo, a więc zwolniona jest, zgodnie z polskim prawem, z podatku" - czytamy.

Księża spierają się o tatuaże. Ks. Grzegorz Kramer: Znak, by pamiętać o tym, co najważniejszeSpór o tatuaże katolików. "Znak, by pamiętać o tym, co najważniejsze"

"Archidiecezja warszawska i kardynał Nycz znają się na biznesie"

Jak donosi "Wyborcza", poprzedni proboszcz wynajął teren firmie EuroPark, która prowadzi płatne parkingi w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie. W tej części Śródmieścia ma dwa i oba są na kościelnych działkach. - Jak wiemy: archidiecezja warszawska i kardynał Nycz znają się na biznesie. Tuż obok przecież ma powstać ogromny kościelny biurowiec. Mam poczucie, że sprawy biznesowe to jeden z głównych tematów dla Kościoła - skomentowała radna Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy.

Kuria BiałostockaSprawa ks. Dębskiego. Arcybiskup znalazł zastępczynię duchownego

Więcej o: