Wielkopolska. 21 niewybuchów z II wojny światowej. Policja radzi, jak się zachować w takim przypadku

W Wielkopolsce jeden z mieszkańców Swarzędza znalazł trzy bomby z czasów II wojny światowej. Kiedy na miejsce dotarli funkcjonariusze, okazało się, że niewybuchów jest znacznie więcej.

W okolicach Dzwonowa na terenie Puszczy Zielonki w województwie wielkopolskim znaleziono w niedzielę bomby lotnicze. Broń była wykorzystywana podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Zobacz wideo Na wyzwolonych terytoriach ukraińscy saperzy znajdują i usuwają duże ilości amunicji i niewybuchów

Wielkopolska. Znaleziono 21 niewybuchów z II wojny światowej

4 września około godziny 13 jeden z mieszkańców Swarzędza, który przebywał w lesie w okolicach Dzwonowa Leśnego, poinformował policję o znalezieniu trzech kilogramowych bomb zapalających. "Po sprawdzeniu terenu okazało się, że niewybuchów jest znacznie więcej" - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. Policjanci zabezpieczyli w niedzielę w sumie 21 bomb, które z kolei w poniedziałek zostały przejęte przez patrol saperski z Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Doprowadzenie Alana O. do Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto w PoznaniuNowe fakty ws. gwałtu 14-latki. Sprawcy mieli romans. Brali razem narkotyki

Jak postępować kiedy znajdziemy niewybuch? 

Policjanci ostrzegają, że jeśli znajdziemy niewybuch, nie należy go ruszać, rozkręcać ani nim rzucać. Niewybuchy, które można znaleźć to m.in.:

  • zapalniki,
  • pociski,
  • bomby lotnicze
  • naboje artyleryjskie i karabinowe,
  • pancerzownice,
  • granaty,
  • miny wszelkich typów,
  • ładunki materiałów wybuchowych,
  • złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

36-latek zatrzymany za gwałtLublin. Miał zamieścić ogłoszenie o pracę, a następnie zgwałcić 22-latkę

"Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub wybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci" - ostrzegają funkcjonariusze z  Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Wyjaśniają, że w sytuacji znalezienia niewybuchu, należy niezwłocznie powiadomić o tym policję.

Więcej o: