Kim jest Mateusz Matyszkowicz? To on ma zastąpić Jacka Kurskiego

Stał się zaufanym człowiekiem prezesa TVP. Przez lata piął się po szczeblach kariery, umacniając swoją pozycję. Kim jest Mateusz Matyszkowicz? To on przejmie stery telewizji publicznej i zastąpi Jacka Kurskiego.

Jacek Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP - przekazał członek Rady Mediów Narodowych  Robert Kwiatkowski, co potwierdził szef instytucji Krzysztof Czabański. Decyzja jest dość niespodziewana, zwłaszcza, że jeszcze w poniedziałek (5 września) rano Kurski chwalił się wynikami stacji na Twitterze. "Bardzo udany start jesiennych premier i nowości TVP. Voice of Poland 2,05 mln (dwie długości przed TVN i Polsatem). Szansa na Sukces (z Sarą James) 1,16 mln. Tak to leciało 1,14 mln. Wojenne dziewczyny 1,85 mln. Wszystkie pozycje liderami pasm. Dziękujemy!" - czytamy. Jego następca został powołany bez konkursu. Stery przejmie Mateusz Matyszkowicz.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jacek Kurski oschle o byłych pracownikach TVP

Kim jest Mateusz Matyszkowicz? Filozof, redaktor, a nawet hipster

Mateusz Matyszkowicz urodził się w 1981 w Żywcu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także teologię. Napisał m.in. wstęp do polskiego wydania książki "Arystoteles’ autorstwa Erica Voegelina. Przetłumaczył także i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu "O królowaniu"- podaje lokalny portal. 

W czerwcu 2013 r. został redaktorem naczelnym kwartalnika "Fronda". Ogłosił wówczas powrót "do swoich kontrkulturowych korzeni". - Pismo przełamuje granice między centrum i peryferiami - jest i Bach, i disco. Rozmowy z ludźmi, którym nikt wcześniej nie dawał głosu. Bardzo nas boli, że polskie elity i ludzie do nich aspirujący zapominają o swoim pochodzeniu i demonstrują pogardliwy stosunek do środowisk obcych im kulturowo - przytaczał jego słowa portal "Press".

W przełamaniu wizerunku i formuły czasopisma Matyszkowiczowi miała pomóc "grupa intelektualistów i dziennikarzy urodzonych po 1980 r.". Zespół "Frondy" wzmocnił m.in. Dawid Wildstein, Piotr Pałka i Samuel Pereira. Panowie wspólnie tworzyli grupę "Hipster Prawicy" - ludzi, których łączą poglądy.

- Projekt mi się spodobał, bo był szansą na przełamanie stereotypów funkcjonujących w publicznym dyskursie, pewnych sztampek, i szansą na powiedzenie czegoś trochę innym językiem. To, że jesteśmy konserwatystami, oznacza także, że lubimy wspólne życie, dzielić się światem wartości niekoniecznie w garniturach z żabotami - wyjaśniał. Hipsterzy zasłynęli listem "Do Braci Lemingów". 

Nowy redaktor naczelny "Frondy" zmienił profil pisma na kulturalny. Nadał mu przydomek "Lux".  Kwartalnikiem kierował przez trzy lata. Przygoda dobiegła końca w chwili, gdy związał się TVP.

Mateusz Matyszkowicz. Od Kultury do prezesa TVP

W lutym 2016 r. Matyszkowicz został dyrektorem TVP Kultura, z którą związany był nieco ponad rok. W czerwcu 2017 r. awansował. Objął funkcję dyrektora TVP1. W marcu 2018 r. został wicedyrektorem Biura Programowego ds. repertuaru. Tam również nie zagościł na długo. Pod koniec kwietnia 2019 r. wszedł do zarządu TVP.

- Był naturalnym kandydatem, który wypływał w rozmowach. Ma poparcie prawej strony, Kukiz'15, a także Piotra Glińskiego i zaplecza intelektualnego wokół fundacji Polska Wielki Projekt - mówił w rozmowie z Press.pl jeden z polityków PiS. - Mateusz nie jest osobą konfliktową, nie ma dominującego charakteru. Nie sądzę, by szykowała się rewolucja - komentował wówczas jeden z informatorów.

Wielu podkreślało, że na nieustające pasmo sukcesów miała wpływ jego dobra współpraca z odwołanym w poniedziałek (5 września) Jackiem Kurskim.

Więcej o: