Mieszkaniec Białegostoku zatrzymany za zabójstwo sprzed 30 lat. Sprawę rozwiązali policjanci z Archiwum X

Pół roku potrzebowali policjanci z podlaskiego oddziału Archiwum X, żeby wyjaśnić zbrodnię sprzed 30 lat. W 1992 r. na jednej z ulic w Białymstoku znaleziono ciało mężczyzny ranami kłutymi brzucha. Wtedy śledczy nie znaleźli sprawcy zabójstwa i sprawę umorzono. Teraz policja zatrzymała podejrzanego 50-latka. Grozi mu do 25 lat więzienia.

50-letni mieszkaniec Białegostoku był już wcześniej skazany za inne morderstwo. Dlatego w białostockiej Prokuraturze Okręgowej, która prowadzi postępowanie, usłyszał zarzut zabójstwa w warunkach recydywy. Sąd zdecydował, że podejrzany trafi do aresztu na trzy miesiące. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych?

Białystok. Recydywista zatrzymany za zabójstwo sprzed 30 lat. Sprawę rozwiązali policjanci z Archiwum X

W maju 1992 r. na ulicy Żelaznej w Białymstoku znaleziono martwego mężczyznę z raną ciętą brzucha. Początkowo, praca śledczych nie przyniosła przełomu w sprawie i po roku została umorzona. W tamtym czasie nie było wystarczających dowodów, aby wyjaśnić okoliczności śmierci mężczyzny.

Pół roku temu Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała sprawę do policjantów z Archiwum X. Funkcjonariusze służby śledczej zaczęli ją wnikliwie analizować, ściśle współpracując z prokuraturą. Dzięki ich ustaleniom zatrzymano 50-letniego mieszkańca Białegostoku, na jednym z osiedli. Mężczyzna wracał do domu z pracy. Dobę po zatrzymaniu usłyszał zarzuty prokuratorskie. 

Śledczy podali, że mężczyzna dwa miesiące po zabójstwie 40-latka dokonał innego zabójstwa, za które był skazany. Teraz decyzją sądu mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu. Mężczyzna będzie sądzony zgodnie z kodeksem karnym, który obowiązywał w 1992 roku. Podejrzanemu grozi 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa zabójstwa z 1992 r. jest szóstą, którą w ciągu czterech lat rozwiązali funkcjonariusze podlaskiego Archiwum X. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: