Legnica. Sztab kryzysowy po ataku dzika na dziecko. Sześciolatek jest w ciężkim stanie

Sześcioletni chłopiec trafił do szpitala we Wrocławiu, po tym, jak zaatakował go dzik. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem na przedmieściach Legnicy (woj. dolnośląskie). Zwierzę nadal jest na wolności, a w mieście zwołano sztab kryzysowy. Stan dziecka jest ciężki.

Dzik przedostał się na ogrodzony prywatny teren (ogródki działkowe) i tam zaatakował sześciolatka. Chłopca z Legnicy do Wrocławia przetransportował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zielona Góra. Nietypowa interwencja policji, która musiała przegonić dziki z miejskiego parku
Ostrzegamy mieszkańców oraz prosimy o informację, jeśli ktokolwiek zlokalizuje dzika w naszym mieście. Należy wówczas dzwonić pod numer 112, 997, 986. W akcję oprócz policji zaangażowana jest straż miejska, koło łowieckie, Powiatowy Lekarz Weterynaryjny. Działania prowadzi Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy (tel. 76 72 21 392; 76 86 22 021)

- czytamy w komunikacie miasta Legnica zamieszczonym na Facebooku.

Legnica. Sztab kryzysowy po ataku dzika na dziecko. Sześciolatek w ciężkim stanie

Władze Legnicy powołały zespół zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem prezydenta miasta. W sobotnim spotkaniu uczestniczyli policjanci, strażnicy miejscy, przedstawiciele wydziału zarządzania kryzysowego i powiatowy lekarz weterynarii oraz reprezentanci kół łowieckich i łowczy.

- Omówiliśmy możliwe scenariusze naszego działania, które mogą zmniejszyć populację tych zwierząt w okolicach miasta i spowodować, że zwierzęta te będą w mniejszym stopniu wchodziły na teren miasta. Właściwie nie mamy tutaj do czynienia z niczym nowym, bo te działania są prowadzone od co najmniej kilku lat - mówił po spotkaniu Sławomir Masojć, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego legnickiego urzędu miasta, którego cytują lokalne media, w tym portal e-legnickie.pl.

Dwa lata temu Legnica prowadziła, przy pomocy tzw. odłowni, akcję wyłapywania dzików. Wówczas udało się schwytać i wywieźć do ośrodka dla zwierząt pod Wrocławiem prawie sto dzików.

Bardzo ważna jest w tym przypadku prewencja [...]. Chodzi o to, by mieszkańcy miasta nie dokarmiali dzików, odpowiednio zabezpieczali śmietniki i w momencie, kiedy zauważą takie zwierzęta - informowali czy policję, czy powiatowe centrum zarządzania kryzysowego, czy też straż miejską

- apeluje Sławomir Masojć.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: