Katowice. Prezydent miasta zakazał organizacji różańca podczas Marszu Równości. Sąd uchylił tę decyzję

VI Marsz Równości przejdzie ulicami Katowic w sobotę 3 września. Prezydent miasta Marcin Krupa nie zgodził się na to, by w tym samym czasie na jego trasie Fundacja Pro-Prawo do życia zorganizowała publiczną modlitwę. Sąd uchylił tę decyzję.

Szósty Marsz Równości w Katowicach, w tym roku odbywający się pod hasłem "Katowice-Odesa Pride", rozpocznie się o godzinie 13:00 w sobotę 3 września. "W roku bestialskiej i nieuzasadnionej napaści Rosji na Ukrainę szczególnego znaczenia nabierają takie wartości jak szacunek, prawo do bezpieczeństwa i podmiotowość. Szczerze wierzymy w to, że każdy powinien mieć prawo i bezpieczną przestrzeń na celebrowanie swojej tożsamości" - piszą organizatorzy. 

Zobacz wideo Obecna ustawa antyaborcyjna zgodna z Konstytucją? Prof. Wiącek: Moim zdaniem nie

Prezydent Katowic zakazał organizacji różańca podczas Marszu Równości. Sąd uchylił tę decyzję

Na trasie i w czasie marszu Fundacja Pro-Prawo do życia postanowiła zorganizować różaniec. 30 sierpnia prezydent Katowic Marcin Krupa wydał jednak decyzję zakazującą organizacji publicznej modlitwy, tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił tej decyzję.

"Wydający decyzję o zakazie zgromadzenia skoncentrował się jedynie na fakcie, że w tym samym miejscu i czasie mają mieć miejsce dwa zgromadzenia, z góry zakładając, że nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu i zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach" - czytamy we fragmentach decyzji sądu, które zostały zacytowane przez fundację. 

"Z zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia (...) wynika, że (jego - red.) celem ma być publiczna modlitwa wynagradzająca i pikieta informacyjna. Planowana ilość uczestników to od pięciu do dziesięciu osób. W tej sytuacji stwierdzenie, że nie ma możliwości odbycia tych obydwu zgromadzeń w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu, jest niczym nieuzasadnione" - tłumaczy sąd, podkreślając, że możliwości odbycia zgromadzenia nie może wykluczać fakt, że zawiadomienie o zamiarze jego organizacji złożyła "osoba kojarzona ze środowiskami prawicowymi".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Zaboli". Będą liczne pozwy pokrzywdzonych słowami o in vitro

Katowice. Magistrat tłumaczy decyzję o zakazie różańca: Chodziło o względy bezpieczeństwa

Onet poprosił o komentarz do sprawy katowicki ratusz. Rzeczniczka magistratu Sandra Hajduk podkreśliła, że decyzja zakazująca różańca została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i porządku publicznego, w celu uniknięcia prowokacji. Organizator modlitwy nie wyraził bowiem zgody na zmianę miejsca lub terminu swojego zgromadzenia. - Katowice są miastem otwartym na dialog i na głoszenie w sposób zgodny z prawem wszystkich poglądów. Mamy nadzieję, że zgromadzenia przebiegną w sposób pokojowy, niezagrażający bezpieczeństwu mieszkańców i ich mieniu - dodała. 

CBŚP zlikwidowało jedną z największych fabryk narkotyków w PolsceJedna z największych polskich fabryk narkotyków zlikwidowana

Więcej o: