Jaka będzie pogoda w grudniu? Jest wstępna prognoza IMGW. "Początek zimy może sprzyjać"

Jaka pogoda czeka nas tej zimy? - Jesień i początek zimy będą sprzyjać tym, którzy martwią się o węgiel czy inne paliwa do grzania mieszkań - zapowiedział w WP synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

- Tych, którzy boją się, że będą musieli zużyć dużo gazu, węgla, bo spodziewają się srogiej zimy, mogę wstępnie troszkę uspokoić. Jest szansa, że tegoroczna zima będzie nieco cieplejsza od poprzedniej - powiedział w piątkowym programie "Newsroom WP" Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda na weekend. Wyż Quintin przyniesie stabilną aurę. Ciepło, ale bez upałów. Sporo słońcaPogoda na weekend. Wyż Quintin przyniesie stabilną aurę. Będzie ciepło

Ciepła zima może oznaczać suszę w przyszłym roku

- Nasi specjaliści modelowania meteorologicznego mówią, że przynajmniej początek zimy, tj. grudzień, ma być całkiem normalny, a nawet miejscami z temperaturą wyższą niż norma przewiduje - dodał.

Synoptyk IMGW zwrócił uwagę, że choć z punktu widzenia osób, które mają obawy o opał, to dobra informacja, z perspektywy klimatologicznej dobra już nie jest. - Cieplejsza zima może sprawić, że w 2023 roku będziemy mieć do czynienia z kolejnym epizodem suszy - powiedział.

Zobacz wideo Dlaczego na niebie czasem jest więcej słońc?

Kiedy będą prognozy na styczeń i luty?

Meteorolog pytany, jakiej pogody możemy spodziewać się w styczniu i lutym, wyjaśnił, że takich prognoz jeszcze nie ma. - One się za chwilkę pojawią, bo robimy prognozy na cztery miesiące do przodu - powiedział.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jesień (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa. IMGW zaktualizowało prognozę na wrzesień

Czy jest szansa na złotą polską jesień? Meteorolog IMGW potwierdza

Jak zapowiedział Walijewski, prognozy długoterminowe wskazują, że czeka nas złota polska jesień. - Według naszych specjalistów zarówno temperatura jak i opady w jesiennych miesiącach mają być całkiem normalne, a normą jest właśnie złota polska jesień, więc myślę, że jak najbardziej możemy się jej spodziewać - przekazał w WP.

Więcej o: