Śledztwo Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach było prowadzone pod kątem art. 155 kodeksu karnego, który mówi o tym, że "kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Jak przekazała nam Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, w sprawie przesłuchano świadków, uzyskano opinię z zakresu badań histopatologicznych oraz przeanalizowano zawartość skrzynki e-mailowej prof. Mariana Zembali. Śledztwo ostatecznie umorzono 31 sierpnia.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Prof. Marian Zembala popełnił samobójstwo 19 marca. Zostawił list pożegnalny. Już krótko po śmierci kardiochirurga prokuratura wskazywała, że nie ma dowodów na to, by w sprawę zamieszane były osoby trzecie.
Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach. To właśnie w liceum nauczyciele mieli rozbudzić jego zainteresowanie medycyną. Studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu skończył z wyróżnieniem w 1974 roku, otrzymując równocześnie ogólnopolskie wyróżnienie Primus Inter Pares. Od 1975 do 1981 roku był asystentem i starszym asystentem w Klinice Chirurgii Serca tej uczelni. Następnie uzyskał stopień doktora nauk medycznych i objął stanowisko adiunkta.
Przez kilka lat pracował w Holandii na stażu naukowym. To właśnie z niego powrócił w 1985 toku na zaproszenie profesora Zbigniewa Religi, by podjąć pracę w Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Marian Zembala był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce. Specjalizował się w zakresie kardiochirurgii. W 1992 roku habilitował się i przez trzy lata był członkiem rady naukowej World Society of Cardio-Thoracic Surgeons.
W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a w 1997 roku członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej. W 1998 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W 1997 roku jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca, w 2001 roku jako pierwszy przeszczepił choremu płuco-serce. W tym roku dokonał też udanego zabiegu wszczepienia by-passów u 103-letniej pacjentki.
W 2014 roku Zembala uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego (z ramienia Platformy Obywatelskiej). W czerwcu 2015 roku ówczesna premierka Ewa Kopacz wysunęła jego kandydaturę na ministra zdrowia - na które to stanowisko został zaprzysiężony przez Bronisława Komorowskiego. Funkcję tę sprawował do listopada tego samego roku. W 2015 roku zyskał mandat posła, ale w 2019 roku nie ubiegał się o reelekcję.
W czerwcu 2018 roku Marian Zembala przeszedł udar, w wyniku którego poruszał się na wózku. Na stałe zamieszkał w Tarnowskich Górach.
W filmie "Bogowie" Mariana Zembalę zagrał Piotr Głowacki. Sam Zembala pojawia się w tym filmie w epizodycznej roli, jako członek komisji etyki lekarskiej.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują specjaliści Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>